مساله مذاکره است یا مذاکره کننده؟
مساله مذاکره است یا مذاکره کننده؟

یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفت: وقتی برجام منعقد شد هیچ سودی به جز دستاوردهای اولیه برای تندروها نداشت.

صادق زیبا کلام، تحلیل‌گر مسائل سیاسی در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، مبنی بر اینکه «مساله مذاکره است یا مذاکره کننده؟» گفت: مساله مذاکره کننده است. برای اینکه وقتی برجام منعقد شد هیچ سودی به جز دستاوردهای اولیه برای تندروها نداشت. تیغ و ریشه‌ای برسر برجام پرتاب کردند که برجام موفق نشود. این یک نظریه سیاسی نیست.

وی ادامه داد: صدها شرکت کمپانی غربی در زمینه نفت، پتروشیمی، اتومبیل، حمل و نقل به ایران آمدند بعد از یک سال کسی نمانده بود همه چمدان‌های خود را بسته بودند. هیچ وقت ما از خودمان نپرسیدیم که چرا بعد از برجام کمپانی‌های غربی نماندند؟ زیرا رفتاری با آن‌ها صورت گرفت و فضایی را تندروها در ایران به وجود آوردند که اگر کسی فکر می‌کند آمریکا ستیزی خدشه‌ای برداشته و تخفیفی برای عقب نشینی در آمریکا ستیزی به واسطه برجام به وجود آمده سخت در اشتباه است.

زیباکلام تصریح کرد: سیزدهم آبان ۹۴ را بسیار پرشکوه‌تر از سیزده آبان سال‌های قبل گرفته‌اند که پیامدی باشد برای اینکه فکر نکنید چیزی در ایران عوض شده است. بنابراین در برجام سال ۱۴۰۰ توسط تندرو‌ها صورت خواهد گرفت زیرا در کوتاه مدت باعث می‌شود اندکی وضع اقتصادی خوب شود که برای تندروها و مذاکره کنندگان نفع دارد. تمام دقت و توجه را به‌کار خواهند بست که برجام ۱۴۰۰ برخلاف برجام ۹۴ موفق شود.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی در پایان به خبرنگار سیاسی ایونا گفت: برجام سال آینده صرف نظر از اینکه چه محتوایی دارد مطمئن باشید که بسیار موفق خواهد شد و در کوتاه مدت اوضاع اقتصادی ایران را بسیارخوب خواهد کرد مخصوصا برای اقشار محروم جامعه که زیر فشار هستند.

خبرنگار: معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز