بیگی نژاد: مسئولان بازار را رها کرده‌اند
بیگی نژاد: مسئولان بازار را رها کرده‌اند

عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: آن‌چه از عملکرد مسئولان برداشت می‌شود این است که بازار را رها کرده‌اند. بازار هم هر مدل که دوست دارد می‌تازد و در حقیقت حرکت می‌کند.

هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در خصوص آشفتگی بازار خودرو با توجه به افزایش قیمت دلار به خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: آن‌چه از عملکرد مسئولان برداشت می‌شود این است که بازار را رها کرده‌اند. بازار هم هر مدل که دوست دارد می‌تازد و در حقیقت حرکت می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی که آحاد مردم را درگیر کرده است، بیان کرد: مشکلات اقتصادی آن‌قدر زیاد است که شبیه دروازه شده و یک دروازه‌بان و توپ‌هایی که همزمان به سمتش پرتاب می‌شود. نهایتا تلاش می‌کند یکی یا دو تا از آن توپ‌ها را بگیرد. دو هفته است تمام هَم و غم خود را در مجلس برای مسکن گذاشته‌ایم.

بیگی نژاد افزود: اولویت اول مجلس مسکن است. اولویت دوم را خودرو گذاشته‌ایم. کمیسیون اقتصادی برنامه برای کنترل ارز گذاشته و از کمیسیون صنایع هم درخواست کرده‌ایم در این خصوص ورود کند که به صورت جدی بازار آشفته خودرو را سر و سامان بخشد. ایده‌های خود را برای کنترل بازار ارائه دهد و پیگیری کند که تا حدود زیادی مشکلات از دوش مردم برداشته شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: بعد از یک هفته وقت گذاشتن با کارشناسان مختلف و جلسات متعددی که با دوستان درباره مسکن داشتیم به اتفاق به این نتیجه رسیده‌ایم که تا خود رییس جمهوری ورود نکند و اراده کافی نداشته باشد موضوع مسکن به نتیجه نمی‌رسد. همه راه‌هایی که رفته‌ایم به شخص رییس جمهوری می‌رسد. دولت باید در مساله مسکن زمین را وارد کند. تسهیلات و امکانات لازم را انجام دهد.

وی گفت: اولین قدم برای بازار خودرو کنترل ارز است. برای انجام هر کاری در کشور باید ارز ثابت داشته باشیم. تا مردم به آرامش برسند و بازار اعتماد کند. مردم بدانند که نرخ ارز ثابت است و بالا نمی‌رود خود به خود آرامش اولیه بر می‌گردد. در حال حاضر به واسطه این‌که کسی به ارزش پول ملی اعتماد ندارد، آشفتگی بازار در زمینه‌های مختلف در بازار اتفاق افتاده است.

بیگی‌نژاد تصریح کرد: در کمیسیون صنایع و معادن مطلب این است که قطعات خودروسازان به وسیله تمام شرکت‌ها و خودروسازان داخلی تامین شود. حداقل ارتباط اولیه قطعه‌سازان داخلی با خودروسازان را برقرار کنیم. ما برای قطعه‌سازان داخلی سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم. تا بتوانند در داخل همه نیاز‌ها را برطرف کنند. به برخی شرکت‌های داخلی ورود کرده‌ایم اما تمایلی برای همکاری ندارند. زیرا از سرمایه‌گذاری داخلی محروم هستند. در حوزه دارویی وقتی وارد شدیم که در تحریم اولیه سال ۹۱ بودند و فلان داروی قلبی وارد نمی‌شد. اما با همت داروسازان ایرانی این امر محقق شد و به فاصله یک هفته تحریم داروی قلبی برداشته شد و مجدد واردات دارو از سر گرفته شد.

وی تاکید کرد: هدف‌گذاری باید برای بازار خودرو صورت گیرد. وابستگی به ارز کاهش یابد. واردات کمتر شود و هدف بعدی افزیش کیفیت محصول باشد. باید این دو هدف به صورت موازی کنار هم قرار بگیرند. شاید در ابتدا نتیجه خوبی عاید ما نشود اما با گذشت زمان به نتیجه مثبت خواهیم رسید. همچنان که در حوزه موشکی وضعیتمان مثل امروز نبود. به مرور وضع ما بهتر شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان گفت: در نظر داشته باشیم با جان مردم نباید بازی کرد. شاید بخواهیم تا به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم ساخت محصولات وطنی را متوقف کنیم و مجبور باشیم محصولات را تا مدتی وارد کنیم. اما این اطمینان را داریم که دوسال آینده وضعیتمان خیلی بهتر می‌شود تا حدی که نیاز به واردات محصولی را نداریم و به موازات آن کیفیت محصول را در داخل بالا ببریم تا جایگزین خارجی داشته باشیم.

 

 

خبرنگار: معصومه عاروان