مرحبا: طرح خانه‌های بندانگشتی راه به جایی نخواهد برد/ مردم را خانه‌دار می‌کنیم
مرحبا: طرح خانه‌های بندانگشتی راه به جایی نخواهد برد/ مردم را خانه‌دار می‌کنیم

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که، با روش بازنگری اصولی مسکن مهر مردم را خانه‌دار می‌کنیم. طرح خانه‌های بندانگشتی راه به جایی نخواهد برد.

غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، مبنی بر این‌که آیا احداث واحدهای کوچک، عرضه و تقاضا را در بازار مسکن به تعادل می‌رساند؟ گفت: حل بحران مسکن با خانه‌های بندانگشتی ۲۵ متری که برای مجردهاست و حالت سوئیت دارد، حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: خانه یک استانداردی برای زندگی باید داشته باشد. تا یک خانواده سه نفره بتوانند در کمال آرامش زندگی کنند. خانه‌های ۲۵ متری در حد یک اتاق هم نیست. این طرح خانه‌ها از طرح‌هایی است که بعد از مدتی تبلیغات تلویزیونی و مطبوعاتی با صحبت و تحلیل به فراموشی سپرده می‌شود و جز این‌که مردم را سرگرم کنند چیزی ندارد. و این طرح‌ها عملا درست نیست.

مرحبا یادآور شد: اگر متراژ خانه‌ها در حد ۴۰ الی ۴۵ متر بودند، می‌توانست تا حدودی به حل مشکل بحران مسکن کمک کند. خانه‌های ۲۵ متری در هیچ کجای دنیا با هیچ استانداری سازگار نیست. به این متراژ خانه گفته نمی‌شود. اگر این طرح اجرا شود، اتلاف سرمایه و انرژی اطلاق می‌شود. چون نرخ زمین بالاست. و با اجرای این طرح برجی ساخته می‌شود با خانه‌های بندانگشتی و بنده به عنوان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با این طرح مخالفم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به سوال بعدی خبرنگار اقتصادی ایونا مبنی بر این‌که تجربه جهانی برای حل بحران مسکن چیست؟ گفت: کشورهای دیگر برای حل بحران مسکن برنامه‌های مختلفی را اجرا کرده‌اند. در کشورهای کمونیسمی از زمان استالین خانه‌هایی با متراژ کوچک برنامه‌ریزی شده در کشور چین نیز با این روش پیش رفته‌اند. با ساخت خانه‌هایی که با استاندارد جهانی سازگار است بحران مسکن را حل کرده‌اند. هفتاد سال پیش مشکل مسکن در کشورهای دیگر حل شده است.

وی افزود: ما هم باید برای ساخت مسکن عرف، عادات، اعتقادات مذهبی و بحث فرهنگی خانواده‌ها را در نظر بگیریم و حداقل استاندارد برای ساخت یک منزل را داشته باشد. تا یک خانواده با همه الزماتی که آرامش دارد بتواند زندگی بی دغدغه‌ای را بگذراند.

مرحبا با اشاره به خانه‌های مسکن مهر گفت: مسکن مهر می‌توانست ایده خوبی باشد. اما ما متاسفانه خراب کردیم. مردم پول دادند. هزینه کردند. سرمایه اولیه خود را خواباندند و در نهایت خانه‌ای به آن‌ها تعلق نگرفت. در بسیاری از شهرهای ایران اختلاس‌هایی برای مسکن مهر صورت گرفت. که کار به دادگستری کشیده شد. همه این مسایل دست به دست هم داد تا مسکن مهر نتواند آن طور که برنامه‌ریزی شده اجرا شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: اگر مسکن مهر را بازنگری کنیم. به حل بحران مسکن کمک شایانی کرده‌ایم. باید در روش‌ها، نظارت‌ها و کیفیت‌ها تغییر بدهیم. با روش بازنگری اصولی مسکن مهر مردم را خانه‌دار می‌کنیم. طرح خانه‌های بندانگشتی راه به جایی نخواهد برد.

خبرنگار: معصومه عاروان