«لوندویل»، قبرستان زباله‌های شمال/ زباله‌ها دفن نمی‌شوند
«لوندویل»، قبرستان زباله‌های شمال/ زباله‌ها دفن نمی‌شوند

یک فعال محیط زیست گفت: در تمام خطه شمال به دلیل اینکه سفره آب زیرزمینی بالاست نمی‌توانند زباله‌ها را دفن کنند؛ چراکه به داخل آب می‌روند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، زمینی به وسعت ۱۵ هکتار در بخش میانی پناهگاه حیات وحش لوندویل، جنب روستای داداش آباد، در اختیار شهرداری‌های این منطقه قرار گرفته است تا روزانه حجم زیادی از زباله در دل طبیعت به صورت سنتی بر روی هم انباشته شوند.

اسماعیل کهرم، بوم‌شناس و فعال محیط زیست ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در این خصوص اظهار کرد: در رشت دو رودخانه به نام «زرجوب» و «جواهررود» وجود دارد. وجه تسیمه این دو رود به این دلیل است که ماهی‌هایی مانند زر و جواهر در این رودخانه‌ها هستند. این دو رودخانه به سمت لوندویل جاری شده و پس متصل شدن به هم یک رودخانه به نام «سیاه رود» تشکیل می‌دهند.

وی افزود: به دلیل اینکه شیرابه زباله‌های لوندویل به داخل رودخانه‌های زرجوب و جواهررود می‌ریزد به سیاه رود تبدیل می‌شود به طوری که حتی یک ماهی نیز در آن پیدا نمی‌شود. این تاثیر شیرابه‌های زباله‌هاست یعنی زباله‌های رشت و صومعه سرا در مکانی دپو و انباشت می‌شوند، سپس مواد آلی مانند گوشت، تخم مرغ و سبزی می‌پوسد و شیرابه آن به داخل زمین می‌رود. ریشه گیاهان را می‌سوزاند و رودخانه را مسموم می‌کند. لوندویل تنها محل دپوی زباله نیست.

کهرم خاطرنشان کرد: در تمام خطه شمال به دلیل اینکه سفره آب زیرزمینی بالاست نمی‌توانند زباله‌ها را دفن کنند؛ چراکه به داخل آب می‌روند.
وی یادآور شد: برای رهایی از این شرایط می‌توانند، کارخانه سوخت زباله درست کنند. در شهر زوریخ، سوییس یک دودکش است که زباله‌های شهر ۵۰۰هزار نفری زوریخ را می‌سوزاند و در بالای دودکش ابر تشکیل می‌شود. و دودی از این دوکش بیرون نمی‌آید.

کهرم در پایان گفت: سلامت و بهداشت مردم تحت خطر است. در تمام شمال حتی یک زباله سوز وجود ندارد. هر روزی که ما زندگی می‌کنیم، ۵۰۰ تن زباله‌های شهر مهم رشت، صومعه سرا و کوچصفهان در لوندویل انباشته می‌شود.

خبرنگار: نسترن شاکر