قدرت خرید مردم در دستان نظام سیاست‌گذاری!
قدرت خرید مردم در دستان نظام سیاست‌گذاری!

مدیر انجمن روابط عمومی انجمن لبنیات گفت: قدرت خرید مردم در دستان نظام سیاست‌گذاری خلاصه شده است.

سید محمد بنی طبا، مدیر انجمن روابط عمومی انجمن لبنیات، در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، مبنی بر اینکه علت گران شدن لبنیات چیست؟ گفت: مساله افزایش قیمت لبنیات به افزایش قیمت شیر خام مربوط می‌شود. ۶۵ درصد گرانی به بخشی برمی‌گردد که متاسفانه مصرف کنندگان نمی‌بینند و همه را از چشم کارخانه‌دار دیده درحالی که مساله ربطی به کارخانه‌دار ندارد.

وی ادامه داد: دامداران قیمت شیر خام را بالا می‌برند و متاسفانه از سوی جهاد کشاورزی نیز حمایت می‌شوند. در حال حاضر قیمت شیر خام چهار هزار و صد و پنجاه تومان مصوب شده و این مبلغ در بازار چهار هزار و چهارصد و پنجاه تومان است.

بنی طبا تصریح کرد: چهار هزار و صد و پنجاه تومان در صورتی پایدار است که دولت صد در صد نهاده‌های دامی را تامین کند اما دولت می‌گوید که نمی‌تواند تامین کننده باشد. امروز قیمت شیر خام به ۵ هزار تومان رسیده و قیمتی که برای قیمت شیر خام مصوب شده با واقعیت بازار مطابقت ندارد.

مدیر روابط عمومی انجمن لبنیات اذعان کرد: محصولات پتروشیمی ۸۶ درصد ظرف ۵ ماه افزایش پیدا کرده و این محصولات در بسته‌بندی و قیمت تمام شده حدود ۲۰ درصد تاثیر دارد. اما ۶۵ درصد از افزایش هزینه به شیر خام برمی‌گردد و قیمت شیر خام را هم بنده تعیین نمی‌کنم و دولت با لابی‌گری دامداران تعیین کننده است و ما هرچه می‌گوییم که بازار کشش ندارد می‌گویند ما تولید کرده‌ایم و سپس تبدیل به شیر خشک می‌کنیم.

بنی طبا افزود: در حال حاضر قیمت واقعی بازار چهار هزار و چهارصد و پنجاه تومان است که از درب کارخانه با پنج هزار تومان تحویل داده می‌شود و در هیچ قسمتی هم نظارت وجود ندارد. قیمت‌هایی که امروزه مصوب شده برای محصولات لبنی تعزیرات می‌تواند نظارت کند ولی کسی این عقبه را نمی‌بیند که هزینه‌های تولید افزایش پیدا کرده و کارخانه‌ها شرمنده مردم هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: شیری که هفت هزار و پانصد تومان قیمت دارد را با اعمال فشار به ما می‌گویند باید قیمت تعیین شده ما را درج کنید که هزار تومان در آن ضرر است. این هزار تومان‌ها را تا یک جایی کارخانه‌دار می‌تواند تحمل کند بعد یا مجبور است افزایش قیمت دهد که تخلف کرده و جریمه می‌شود و یا به ناچار عرضه را کم می‌کند که باز جریمه می‌شود. به همین ترتیب کارخانه بسته می‌شود و کارگر بیکار شده بدین ترتیب جهش تولیدی صورت نمی‌گیرد.

مدیر روابط عمومی انجمن لبنیات در پایان به خبرنگار اقتصادی ایونا گفت: قدرت خرید مردم با نظام سیاست‌گذاری است نه فقط دولت بلکه مجلس، رهبری، قوه قضاییه و همه مسئولان کشور در قبال قدرت خرید مردم مسئول هستند. نظام سیاست‌گذاری است که تصمیماتی را اتخاذ کرده و نتیجه آن تصمیمات کاهش قدرت خرید مردم است و افزایش هزینه تولید به عهده کارخانه‌دار است.

 

خبرنگار: معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز