غرش موشک‌های ایران از اعماق زمین تا آسمان
غرش موشک‌های ایران از اعماق زمین تا آسمان

دومین روز رزمایش مهم و راهبردی پیامبر اعظم 14 با حضور نیروهای دریایی و هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه تنگه هرمز و خلیج فارس برگزار شد.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، دومین روز رزمایش مهم و راهبردی پیامبر اعظم ۱۴ با حضور نیروهای دریایی و هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه تنگه هرمز و خلیج فارس برگزار شد و دنیا شاهد اولین شلیک یک موشک بالستیک از عمق زمین به سمت آسمان بود.

شلیکی که به گفته سردار امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه برای اولین بار بدون داشتن سکو و تجهیزات مرسوم انجام شد و موشک‌های مدفون شده زمین را شکافتند و اهداف از پیش تعیین شده را با دقت بالایی هدف اصابت قرار دادند و منهدم کردند. درعین حال سپاه اعلام کرده است جزئیات یکی از موشک‌های استفاده شده در این رزمایش را منتشر نخواهد کرد.

به نظر می رسد مهم ترین دستاورد سپاه که در رزمایش اخیر رونمایی شد، موشک‌های بالستیک راهکنشی (تاکتیکی) بود که از عمق زمین و در حالت کاملاً استتار، شلیک شدند. این مواضع شلیک، برخلاف پایگاه‌های موشکی زیرزمینی و شهرهای موشکی، لزوماً از نوع استقراری و ثابت نیستند و می توانند در گستره بسیار وسیع تری ایجاد شوند.

موشک‌های شلیک شده در رزمایش اخیر، از نوع سوخت جامد و از نسل فاتح، ذوالفقار یا دزفول بودند که از زیر یک زمین مسطح به سمت هدف شلیک شدند؛ این در حالی است که به صورت بصری این مواضع شلیک غیرقابل تفکیک از محیط پیرامونی هستند. این نوع پرتابگرهای زیرزمینی ممکن است به صورت ثابت به سمت اهداف مشخصی هدف گیری شده باشند که جزئیات مختصات هدف با توجه به هدایت شونده بودن موشک توسط خود آن طی مسیر اصلاح می شود.همچنین ممکن است فضایی زیر زمین در اطراف پرتابگر ایجاد شده باشد که امکان چرخش پرتابگر را با قید ثابت ماندن نقطه خروج موشک از زمین به وجود آورد.از تصاویر رزمایش به نظر می‌رسد که موشک شلیک شده از محفظه پرتاب از نوع زمین به زمین، موشک راهکنشی یا تاکتیکی از نسل فاتح با برد ۳۰۰ کیلومتر یا نمونه های افزایش یافته آن با بردهای ۷۰۰ و ۱۰۰۰ کیلومتر باشد. این موشک‌ها پرکاربردترین سلاح‌ها در زرادخانه موشکی سپاه علیه پایگاه های دشمن هستند که دقت بالای خود را نیز در چند عملیات جنگی تا کنون ثابت کرده‌اند.

انهدام سامانه دفاع ضدموشک آمریکایی با موشک ایرانی

همچنین در مرحله آخر رزمایش پیامبر اعظم۱۴ علاوه بر شلیک موشک از زیر عمق زمین انهدام پل فرماندهی ناو دشمن با بمب های هواپرتاب نقطه زن توسط پهپادهای بومی شاهد ۱۸۱ و ۱۹۱ را نظاره گربودیم . این بمب ها از خانواده بمب‌های سدید با هدایت اپتیکی و دقت نقطه زنی بودند که انهدام هدفی به کوچکی پل فرماندهی ناو دشمن بار دیگر بر دقت بالای آن ها صحه گذاشت. رخداد مهم دیگر که همانند نمونه فوق در حوزه قدرت رزم هواپایه بود، رهاسازی بمب های هدایت ماهواره ای و نقطه زن یاسین از هواپیمای تهاجمی به سازی شده سوخو-۲۲ نیروی هوافضای سپاه بود. در این رزمایش برای اولین بار [نمونه] سامانه «تاد» در منطقه رزمایش مستقر شد و با موشک‌های ضد رادار، هدف قرار گرفت. «تاد» سامانه‌ دفاع موشکی ساخت آمریکاست که برای دفاع از نیرو‌های مستقر در مناطق جنگی، مراکز مهم جمعیتی و تأسیسات زیرساختی حساس در برابر موشک‌های بالستیک کوتاه برد، میان برد و بلندبرد در داخل و خارج از جو طراحی‌شده است.

پایگاه هوایی «العدید» آمریکا با «ماهواره نور» رصد شد

این پایان کار رزمایش نبود و نیروی هوافضای سپاه که پیش از این خبر News از پایش و رصد منطقه رزمایش پیامبر اعظم ۱۴ به وسیله ماهواره نور داده بود، تصاویر تهیه شده توسط این ماهواره را منتشر کرد. بر اساس این تصاویر، ماهواره نور توانسته است یک تصویر سراسری و با رزولوشن بالا را به روش تصویربرداری موزاییکی از پایگاه آمریکایی العدید در قطر که مرکز تجمع تروریست‌های آمریکایی است، تهیه کند. پایگاه هوایی العدید که مرکز نیروهای هوایی تروریست‌های سنتکام محسوب می‌شود، بزرگ ترین پایگاه هوایی آمریکا در غرب آسیا است و به گفته منابع مختلف ۱۳ هزار تروریست آمریکایی در این پایگاه مستقر هستند.

  • منبع خبر : رکنا