شهریاری: غده‌ای به نام تورم در بازار مسکن رخنه کرده است
شهریاری: غده‌ای به نام تورم در بازار مسکن رخنه کرده است

عضو کمیسیون عمران معتقد است که وقتی قیمت اجناس بالا می‌رود قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند. غده‌ای به نام تورم در بازار مسکن رخنه کرده است.

سید کمال الدین شهریاری، عضو کمیسیون عمران مجلس دهم، در خصوص احتمال اینکه بازار مسکن به سمت رکود برود به خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: بازار مسکن همانند دیگر بازارها متاسفانه در این ایام و ماه‌ها متاثر از نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی است.

وی ادامه داد: همان‌طور که کاهش ارزش پول ملی باعث شده در مقابل همه کالاها یک رشد قیمتی را احساس کنیم مسکن نیز دچار یک چنین پدیده‌ای شده است.

شهریاری تصریح کرد: وگرنه نه تقاضا بالا رفته و نه عرضه در مسکن کاهش پیدا کرده نه اینکه سبک زندگی مردم عوض شده باشد. وقتی صحبت از گرانی یک کالا می‌شود آن موقع است که یا مقدار عرضه آن کالا کم شده یا تقاضا بالا رفته است. اما اگر هیچ کدام از این اتفاقات نیافتاد و این گرانی شامل یک کالا نشده همه خدمات را در برگرفته اسم آن گرانی نیست. اسم آن تورم و کاهش ارزش پول ملی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس دهم اظهار کرد: مسکن از نظر من دچار این پدیده شده است. وقتی نرخ دلار، لوازم خانگی، میوه و لبنیات یا هر چیزی را دست می‌زنید، مشاهده می‌کنید قیمت‌ها دوبرابر و حتی چند برابر شده است طبیعتا مسکن نیز یک کالاست نمی‌شود گفت گران شده است.

وی افزود: مردم حتی فقیرتر شده‌اند. درآمد سالانه افزایش نکرده که الگوی مسکن تغییر کرده باشد. تنها اتفاقی که افتاده کاهش ارزش پول ملی است. نرخ دلار چند سال گذشته هزار تومان بوده شما می‌توانستید با ۵۰۰ میلیون یک مسکن تهیه کنید. در حال حاضر همان مسکن به ۵ میلیارد افزایش یافته است.

عضو کمیسیون عمران در پایان گفت: بنابراین مسکن دچار رکود نمی‌شود. تقاضا، تولید و عرضه هم چنان سر جای خود است. وقتی قیمت اجناس بالا می‌رود قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند. غده‌ای به نام تورم در بازار مسکن رخنه کرده است.

 

خبرنگار: معصومه عاروان