عوارض سرطان زای ظروف آلومینیومی یکبار مصرف و فویل ها ویژه ساندویچ را بدانید
عوارض سرطان زای ظروف آلومینیومی یکبار مصرف و فویل ها ویژه ساندویچ را بدانید

فویل آلومینیومی و ظروف آلومینیومی که این روزها کاربرد فراوانی در آشپزخانه ها دارند دارای مضرات و آثار مخربی برای بدن هستند.

به گزارش گروه خبری ایونا، آلومینیم در فرآیندهای بیوشیمیایی هیچ سیستم زنده ای وجود ندارد. آلومینیم در بدن انباشته می شود، به ویژه در مغز و استخوان ها. یعنی اگر بخواهید طولانی تر زندگی کنید و قدرت ذهنی تان نیز حفظ شود، شرط احتیاط این است که در طول زندگی از این فلز دوری کنید.
فویل های آلومینیومی یکی از پرکاربردترین وسایلی است که اغلب خانواده ها به منظور مغز پخت و خوش طعم شدن غذاهای گوشتی همچون مرغ، ماهی و گوشت، آنها را درون فویل می پیچند و در فر حرارت می دهند.
همچنین بیشتر رستوران ها و اغذیه فروشی ها هم برای گرم نگهداشتن غذاهای مختلف به عنوان محافظ از آن استفاده می کنند.
فویل آلومینیومی
فویل آلومینیومی کمتر استفاده کنید
مثلا اغلب مرغ های بریان با استفاده از فویل های آلومینیومی پوشیده می شوند تا گرم بمانند. ضمن این که امروزه استفاده از ظروف یکبار مصرف آلومینیومی در آشپزخانه ها و رستوران ها به منظور بسته بندی و جابه جایی غذا از مکانی به مکان دیگر نیز متداول شده است. غافل از این که همین فویل ها و ظروف یکبار مصرف آلومینیومی خطراتی دارد که می تواند در طولانی مدت سبب بروز عوارض و مشکلاتی در مصرف کننده شود.
 مضرات ظروف آلومینیومی
لازم است بدانید برخی فویل ها و ظروف آلومینیومی بخصوص انواع بی نام و نشان آن دارای مقادیری سرب است که می تواند موجب آلودگی مواد غذایی شود.
هنگام تولید این فویل ها، آلومینیوم در مسیر ریل مانندی نازک شود و برای تسهیل حرکت آن از روغن های صنعتی چرب که حاوی ترکیبات سرب دار هستند استفاده می شود که در اغلب موارد چون پاکسازی آن از روی ورقه های آلومینیوم مخارج بالایی به همراه دارد، برخی کارخانه های غیرمتعهد از پاکسازی آن خودداری می کنند.
انباشت تدریجی سرب در بدن به صورت مخفیانه در درازمدت بیشترین آسیب زایی را روی کودکان زیر شش سال و به طور جدی تر زیر سه سال دارد که باعث کوتاه قدی و توقف رشد می شود.
در بزرگسالان نیز می تواند باعث مشکلات گوارشی و آسیب به کلیه ها شود. یکی دیگر از عوارض فویل های آلومینیومی، اکسید آلومینیومی است که توسط این فلز و بر سطح آن تولید می شود و می تواند در مجاورت با غذا، باعث افزایش بار شیمیایی و آلوده شدن آن شود.
غذا را درون فویل حرارت ندهید
نتایج تحقیقات انجام شده نشان می دهد پیچیدن مواد گوشتی در داخل فویل ها و قرار دادن آن در مجاورت حرارت فر، امکان مهاجرت ترکیبات سمی این فویل ها به درون مواد غذایی را افزایش می دهد و این فعل و انفعالات شیمیایی زمانی خطرناک تر می شود که سطح گوشت یا غذا با مقداری آبلیمو، رب، سرکه یا حتی ماست اسیدی شده باشد که در این صورت سرعت انتقال ترکیبات سمی آلومینیوم به ماده غذایی دو چندان خواهد شد.
آثار مخرب آلومینیوم و اکسید آن بر بدن
در جدیدترین تحقیقات انجام شده مشخص شده بر اثر ورود یون یا اکسید آلومینیوم به بدن، اختلالاتی در سیستم عصبی مرکزی و حافظه ایجاد می شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد.
در ضمن این فلز با ایجاد اختلال در متابولیسم استخوان، خطر پوکی استخوان را افزایش داده و موجب افزایش سمیت کبدی و کلیوی و همچنین تجمع آلومینیوم در مفاصل و ایجاد آرتریت می شود البته با توجه به این که آلومینیوم در طولانی مدت اثرات سوء می گذارد و اغلب، عامل اصلی بروز این عوارض و بیماری ها در افراد ناشناخته می ماند، تاکنون در خصوص عوارض آلومینیوم بر بدن صریحا گزارشی نشده است اما چون در آزمایشات انجام شده ثابت شده این فلز می تواند چنین عوارضی را در بدن ایجاد کند، باید در استفاده از آن جانب احتیاط را رعایت کرد.
  • منبع خبر : کارگر آنلاین