عملکرد شش ماهه مجلس در حوزه اقتصاد
عملکرد شش ماهه مجلس در حوزه اقتصاد

در برنامه رادیویی گفتگوی اقتصادی مبحث «بررسی عملکرد شش ماهه مجلس در حوزه اقتصادی» مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایونا Ivna، محمدرضا میرتاج الدینی، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  در خصوص عملکرد شش ماهه مجلس اظهار کرد: باتوجه به اینکه دو ماه ابتدایی این مجلس صرف ساماندهی امور داخلی و تشکیل کمیسیون های تخصصی و فراکسیون‌ها شد، عملکرد و کارنامه شش ماهه مجلس در فضای اقتصادی قابل قبول بوده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: عملکرد راهبردی و مساله محوری از ویژگی‌های مهم مجلس یازدهم بوده و در این مجلس حل معضلات اقتصادی و فرهنگی اجتماعی از جمله معیشت مردم، مسکن، اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام گمرکی، فرزندآوری، حذف رانت‌ها و حمایت از بخش تعاون را در اولویت قرار داده است.

میرتاج الدینی در خصوص تشکیل فراکسیون راهبردی مجلس یازدهم یادآور شد: این فراکسیون، یک فراکسیون راهبردی، جامع و بین کمیسیونی است که موضوعات مهم را یادآوری و پیگیری می‌کند. نخستین اقدام این  فراکسیون، این بود که اولویت‌های مجلس یازدهم را به تضارب آراء و هم اندیشی و گفتگو با خود نمایندگان گذاشت و مواردی را هم به دست آورد.

طرح ساماندهی بازار خودرو

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این خصوص متذکر شد:  طرح‌های کمیسیون صنایع برای حوزه خودرو از روی ناچاری است، به عنوان مثال ممنوعیت فروش خودرو تا سه سال در این طرح، درست نیست و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. اقتصاد ما باید به معنای واقعی، به سمت مردمی شدن و آزادشدن حرکت کند و البته باید حمایت و نظارت قانونی دولت را نیز به همراه داشته باشد.

تحقق مطالبات مردمی در دستور کار کمیسیون صنایع

حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تحقق مطالبات مردمی در دستور کار کمیسیون صنایع قرار دارد و ساماندهی، تولید و عرضه خودرو از موضوعات مهم و کلیدی بود که کمیسیون طرحی را برای آن آماده کرد.

رفع نابسامانی حوزه فولاد

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص اقدامات مجلس در مورد رفع نابسامانی حوزه فولاد،اظهار کرد: مجلس طرح جامعی را در این خصوص تهیه کرد که کلیات آن روز سه شنبه در صحن علنی به تصویب رسید و جزییات آن هم هفته آینده در صحن علنی مطرح خواهد شد. اصلاح قانون معادن نیز در دستور کار کمیسیون قرار گرفته و با اصلاح این قانون و تعامل با قوه قضائیه از توقیف فعالیت کارخانجات به دلیل بدهی جلوگیری خواهدشد.

طرح ساماندهی بازار خودرو

این نماینده مجلس در پایان درباره طرح ساماندهی بازار خودرو گفت: خودروسازان مدعی هستند؛ اگر از تقاضای واقعی جامعه آگاه باشند، معادل آن خودرو تولید خواهند کرد. تقاضای واقعی هم حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال است، اما به دلیل مشکلات اقتصادی، خودرو کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود و بسیاری از مردم برای حفظ ارزش پول خود در این حوزه سرمایه گذاری می‌کنند. در این طرح هدف اصلی بر این است که خودرو در بورس عرضه و خودرو از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شود. به همین صورت کسانی که خودرو خریداری می‌کنند تا سه سال امکان خرید خودرو ندارند و معامله خودرو خارج از بورس جرم بوده و آن خودرو هم قاچاق تلقی خواهد شد.

نسترن شاکر