علت کاهش واردات مواد اولیه
علت کاهش واردات مواد اولیه

مناقبی گفت: باید کار را به مردم واگذار کنند و مسئولان نظارت کنند.

علیرضا مناقبی، عضو هیات رییسه مجمع واردات، به پایگاه خبری ایونا Ivna، گفت: علت کاهش واردات مواد اولیه سوء مدیریت است زیرا کار مردم را به دست مردم نمی‌دهند تا مردم خود مسیر را پیش ببرند. این‌که ما بگوییم نمی‌توانیم مدیریت کنیم یک واقعیت است اما مسئولان این را نمی‌پذیرند.

وی ادامه داد: مسئولان از دل مردم مسئول شده‌اند تا زمانی که مسئول نشده‌اند با مردم همراهند همین که مسئول می‌شوند یادشان می‌رود که از دل مردم هستند.

مناقبی تصریح کرد: باید کار را به مردم واگذار کنند و مسئولان نظارت کنند. کسی منکر نظام حاکمیت نیست باید نظارت کنند. مردم هم تحریم را دور می‌زنند، ترانزیت‌های بین‌المللی را به دست می‌آورند و همه این‌ها از این نشات می‌گیرد تا زمانی‌که اقتصاد ما یک اقتصاد سیاسی است تمام این مسائل را داریم.

عضو هیات رییسه مجمع واردات خاطرنشان کرد: ما باید فاصله میان اقتصاد و سیاست خود را حفظ کنیم. ما زمانی می‌توانیم مشکلات خود را حل کنیم که در مسیر شرایط سیاسی و اقتصادی هر کدام جداگانه دست کارشناسان سپرده شود.

وی افزود: ما صادرات را انجام می‌دهیم که در کنار آن برای خطوط تولید واردات داشته باشیم. متاسفانه مانع شده‌اند که کالا از مسیر قانونی طی نشود و افراد شناسنامه دار قانونمند نتوانند کار کنند. مسئولان اعلام می‌کنند که ما قاچاق کالا نداریم مگر می‌شود نداشته باشیم؟ تا کی باید خودمان را گول بزنیم؟ آیا برای قاچاق کالا ارز از کشور خارج می‌شود یا نه؟

مناقبی یادآور شد: اگر ارز از سیستم بانکی خارج شود که مصیبت است و اگر از سیستم بانکی خارج نمی‌شود باید از یک جایی ارز از کشور خارج شود که در حال خارج شدن است. ما نه تنها جلوی کار قانونی را گرفته‌ایم بلکه رقابت را نیز تعطیل کرده‌ایم. افراد خاص باید کار کنند. قطعا کسانی که دارای قدرت هستند و می‌توانند کار کنند و هر روز هم مشکل ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: شاهکار دیگری که ما کرده‌ایم این است که صادرات قاچاق هم درست کرده‌ایم. همه کشورها امکان دارد که صادرات قاچاق داشته باشند اما ما صادرات قاچاق را خودمان درست کرده‌ایم. در نظام جمهوری اسلامی این عادت نشده که اگر یک مسئولی احساس کند که توان بیشتری برای حرکت ندارد خودش اعلام کند که من نمی‌توانم و یک شخص تواناتری بیاید عهده دار شود.

مناقبی ادامه داد: ما اگر بحث رقابت و رفاقت را در جامعه گسترش دهیم قطعا مشکلات حل می‌شود اما متاسفانه مسئولان کشور ما امروز به طبلی می‌کوبند که واردات را مقابل صادرات، صادرات را مقابل مردم و مردم را مقابل هر چیزی که می‌توانیم قرار دهیم که مردم با هم نزاع کنند.

عضو هیات رییسه مجمع واردات در پایان به پایگاه خبری ایونا گفت: کشور آلمان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و وارد کننده تایر ماشین است. این‌که چون بزرگ‌ترین تولیدکننده تایر است نباید خودش تایر وارد کند؟ چگونه است که مردم می‌دانستند که از شش الی هفت ماه پیش مرغ و تخم مرغ چه قیمتی می‌شود؟ آیا می‌شود که مسئولان نداند؟ اگر مسئولی چنین کششی را ندارد اصلا نباید در آن جایگاه بنشیند!

 

معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز