علت افسردگی انسان‌های قرن بیستم و بیست و یکم
علت افسردگی انسان‌های قرن بیستم و بیست و یکم

یک روانشناس گفت: فقر اقتصادی کاهش پیدا کرده و فقر روانی و عاطفی افزایش پیدا کرده است.

اسماعیل سعدی‌پور، روانشناس، به خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna، گفت: ما انسان‌ها موجوداتی تک بعدی هستیم. در هر انسان حداقل پنج بُعد مورد رشد و تکامل قرار می‌گیرد و نیاز به تربیت دارد که شامل بُعد جسمانی یا فیزیکی (شامل قد و وزن و ظاهر فرد)، بُعد ذهنی، بُعد روانی و عاطفی، بُعد اجتماعی و بُعد اخلاقی است.

وی ادامه داد: در قرن بیست‌ و ‌یکم، با توجه به استرس‌هایی ‌که در همه جوامع وجود دارد اعم از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی بیشتر از هر زمان دیگری این دو بُعد جسمانی و روانی ما در معرض خطر قرار دارند. در بُعد جسمانی سبک تغذیه تغییر پیدا کرده و متاسفانه ۴۰ درصد کودکان به علت مصرف فست فود، رو به اضافه وزن هستند. همین امر باعت بروز مشکلات در بُعد روانی و عاطفی خواهد شد.

این روانشناس تصریح کرد: اگر من از ظاهر مناسبی برخوردار نباشم، اعتماد به نفس کافی نیز نخواهم داشت. دسته سومی از بیماری‌ها وجود دارد تحت عنوان بیماری روان تنی، یعنی بیماری‌هایی که علت آن مشکلات عاطفی و روانی است. بنابراین اگر می‌خواهیم از سلامت برخوردار باشیم باید این دو بُعد را داشته باشیم.

سعدی‌پور در ادامه بیان کرد: فقر اقتصادی کاهش پیدا کرده و فقر روانی و عاطفی افزایش یافته است. همین امر باعث شده که انسان‌های قرن بیستم و بیست و یکم از شادابی و سلامت کمتری برخوردار باشند.

سعدی‌پور درپاسخ به سوال خبرنگار ایونا، مبنی بر اینکه میان جسم و روان رابطه‌ای است؟ گفت: این دو بُعد کاملا به هم مرتبط و اجتناب ناپذیر هستند. من انسان را تشبیه می‌کنم به یک ماشین که موتور این ماشین توانایی‌های عاطفی و روانی و اتاق آن جسم را تشکیل می‌دهند. اگر تناسبی میان این دو وجود نداشته باشد طبیعتا نمی‌تواند آرامش و سرعتی که در حرکت است را داشته باشد.

این روانشناس در پایان گفت: متاسفانه اغلب انسان‌ها از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند و توانایی‌ و داشته‌های خود را باور ندارند. ما انسان‌های کمال‌گرایی هستیم. سطح انتظارات ما آن قدر بالاست که احساس می‌کنیم با تلاش و کوشش نیز به خواسته‌هایمان نخواهیم رسید. ما در غالب برنامه‌های آموزشی بخصوص از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانیم سطح خوش‌بینی و اعتماد به نفس افراد را بالا ببریم.

 

خبرنگار: نسترن شاکر

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز