ساز و کار اجرای طرح واردات با ارز متقاضی
ساز و کار اجرای طرح واردات با ارز متقاضی

مهدی کریمی تفرشی- ریاست هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی کشور

بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور به یک دغدغه ملی تبدیل شده است. یکی از راه‌های علاج بحران ارزی فعلی این است که ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور برگردد و مشخص باشد که ما به ازای صادرات، کالا وارد کشور شده است.

در همین راستا بر اساس تصمیم جدید وزارت صمت ثبت سفارش ارز متقاضی به زودی آغاز می‌شود و واردات کالا توسط کسانی که ارز در خارج از کشور دارند، مجاز خواهد شد.

صادرکنندگانی که از سال ۱۳۹۸ به بعد تعهد ارزی داشته‌اند، می‌توانند مجوز واردات از محل تعهدات صادراتی خود بگیرند و کالاهای با اولویت وزارت صمت را وارد کنند.
براساس مصوبه جدید دولت، صادرکنندگان می‌توانند برای رفع تعهدات خود با یک واردکننده یا یک تأمین‌کننده کالا تهاتر، و از فردا برای واردات کالا اقدام کنند.
کالاهای اولویت‌دار و ضروری مورد نیاز مردم و مواد اولیه کارخانه‌ها در اولویت ثبت سفارش قرار دارند، فهرست کالاهای اولویت‌دار مشخص شده و صادرکنندگان می‌توانند با واردات این کالاها رفع تعهدات ارزی کنند.

تجربه واردات با ارز متقاضی در اوایل دهه ۷۰ و ۹۱ نشان داد که این اقدام باعث افزایش نرخ ارز می‌شود. با توجه به اینکه در آن سال‌ها بازار ارز به این حد متشنج نبود.

هدف از این اقدام این است که تعهدات ارزی انجام شود و واردات در مقابل صادرات به قوت قبل انجام گیرد اما این بار با هدف واردات مواد اولیه موردنیاز کارخانجات و قطعات و تجهیزات موردنیاز است.
این تصمیم به این معنی است که ارز خارج شده از کشور با کالاهایی که مورد نیاز خطوط تولیدی است، دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

 

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز