صنایع کوچک را دریابیم
صنایع کوچک را دریابیم

مهدی کریمی تفرشی- کارآفرین برتر جهان اسلام

رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را می‌توان مشوقی برای استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی دانست، هر چند مالیات تنها مشکل این واحدها محسوب نمی‌شود، اما در نظر گرفتن نرخ صفر مالیات می‌تواند یکی از گره‌های این بخش را باز کند.  مشکلات ساختاری و تامین زیرساخت‌ها یکی دیگر از مشکلاتی است که در سال‌های اخیر تولیدکنندگان مستقر در شهرک‌های صنعتی بر آن تاکید کرده‌اند؛ کمبود نقدینگی یکی دیگر از مشکلات واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی است. ۷۰ درصد این واحدها که در آن مقدمات تولید فراهم است، با مشکل تأمین نقدینگی مناسب مواجه هستند و علت این امر نیز رشد هزینه‌های تولید در دو سال اخیر و افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست.

در برنامه ششم توسعه کشور نیز پیش‌بینی شده بود ۳۰درصد درآمد حاصل از مالیات ارزش افزوده به صنایع کوچک و متوسط اختصاص یابد که به شکل عمده در شهرک‌های صنعتی استقرار دارند.

همچنین دریافت گواهی دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست‌جمهوری تنها شرط این واحدها برای برخورداری از اولویت تسهیلات، معافیت‌های مالیاتی و سایر مشوق‌های سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی است.

انتظار می‌رود بانک‌ها برای رفع مشکلات صنعتگران تسهیلات جدید به آنها پرداخت کنند تا واحدهای صنعتی بتوانند ظرفیت تولید خود را بهبود و افزایش دهند. مشکلات موجود تعطیلی واحدهای تولیدی در سال‌های اخیر و تعطیلی برخی از واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی را به همراه داشته به طوری که برخی از واحدهای صنعتی به تولید با ظرفیت کمتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد روی آوردند و برخی دیگر به ناچار از تولید دست کشیدند.

زمانی که تسهیلات مالی در اختیار بخش‌های تولیدی قرار نگیرد، طبعا قدرت خرید مردم نیز کاهش می‌یابد، چراکه پولی که به تولید داده می‌شود توسط آن بخش به نیروی انسانی منتقل شده و باعث افزایش قدرت خرید مردم نیز می‌شود.

باید تلاش کنیم تا با پایین آوردن قیمت تمام شده، توان رقابتی کشور را برای مقابله با بازار خارجی کاهش دهیم تا علاوه بر بازار ایران، بازارهای صادراتی نیز در اختیار ما قرار گیرد.

 

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز