افراد بیسواد شایعه مرغ‌های تریاکی را منتشر کردند/ به شدت تکذیب می‌کنم
افراد بیسواد شایعه مرغ‌های تریاکی را منتشر کردند/ به شدت تکذیب می‌کنم

اکبر شاهی معتقد است، تمامی واحدهای مرغداری تحت نظر دامپزشکان هستند که و هیچ سندی دال بر وجود مواد مخدر در آب مرغ های ذبح شده نیست و مشاهده نشده است.

علیرضا اکبر شاهی، مدیر کل دفتر بهداشت و مديريت بيماري‌هاي طيور، زنبورعسل و كرم ابريشم درباره اخبار منتشره در خصوص وجود تریاک در مرغ ها در گفتگو با گروه اجتماعی پایگاه خبری ایونانیوز گفت: دو ماه پیش چنین خبری در فضای مجازی مطرح شد که برای افزایش وزن مرغ از مواد مخدر مثل تریاک استفاده می شود که رئیس سازمان دامپزشکی کاملا تکذیب کرد اما دوباره این خبر را در فضای مجازی خواندیم.

وی گفت: در ۱۵ الی ۲۰ سال گذشته، به دلیل نبود دانش صنعت مرغداری و نبود دارو استفاده شده است. اما الان تنوع داروهای دامپزشکی بسیار بالا است که با اثر بخشی خیلی بالاتر و هزینه کمتر در دسترس سازمان دامپزشکی و صنعت مرغداری قرار دارد.

مدیر کل دفتر بهداشت و مديريت بيماري‌هاي طيور، زنبورعسل و كرم ابريشم در پاسخ به این سوال که زمانی گفته می شد که وجود قرص در کیک ها و همچنین سم آفلوتاکسین در لبنیات تکذیب شد اما باز هم شاهد وجود آنها بودیم، گفت: ما وجود سم در شیر و فرآورده های لبنی را تکذیب نمی کنیم به دلیل اینکه درصد مجازی استفاده می شود مثل همه جای دنیا اما در صنعت مرغداری کاملا تکذیب می کنیم.

اکبر شاهی خاطرنشان کرد: در سال های گذشته مواد مخدر به عنوان یک داروی مسکن استفاده می شده که اثربخشی بسیار پایینی داشته ما این مسئله را رد نمی کنیم چون داروهای مسکن کم یاب بوده است.

وی افزود: در حال حاضر تنوع داروهای دامپزشکی بسیار بالاست و هزینه پایین تری دارد و اثربخشی این داروها به مراتب بیشتر از مواد مخدر از جمله تریاک است.

مدیر کل دفتر بهداشت و مديريت بيماري‌هاي طيور، زنبورعسل و كرم ابريشم عنوان کرد: هزینه دسترسی به این داروهای مسکن دامپزشکی، خیلی کمتر از مواد مخدر است. طبق بررسی های انجام شده توسط بهداشت سازمان دامپزشکی و بهداشت طیور وجود تریاک و مواد مخدر در آب مرغ ها را رد کرده و به شدت تکذیب می کنیم.

اکبرشاهی در پایان تاکید کرد: تمامی واحد‌های مرغداری تحت نظر دامپزشکان هستند که هیچ سندی دال بر وجود مواد مخدر در آب مرغ های ذبح شده نیست و مشاهده نشده است. آقایانی که ادعا کردند در فضای مجازی بدون هیچ سندی و نداشتن دانش شایعه ای را منتشر کردند که متاسفانه در این فضا چرخیده و دست به دست شده است. در صورتی که در سال های گذسته اگر از مواد مخدر استفاده می شد برای افزایش وزن نبوده بلکه برای کاستن درد و کاهش دهنده برخی از بیماری های بین طیور بوده و برای چندمین بار تکذیب می کنم.

  • نویسنده : معصومه عاروان