سیاست شیوه رفع تعهدات ارزی غلط است
سیاست شیوه رفع تعهدات ارزی غلط است

رضایی با انتقاد از شیوه رفع تعهدات ارزی متذکر شد: سیاست های دولت در رفع تعهدات ارزی صادرات غلط است.

حسین رضایی، دبیر کل انجمن پسته ایران یکی از دلایل کاهشی شدن صادرات پسته را دخالت دولت درشیوه رفع تعهدات ارزی دانست و در این راستا به خبرنگار اقتصادی ایونا گفت: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از پسته ایران صادر می شود.

وی با اشاره به افت صادرات در ابتدای سال محصولی جدید نسبت به سال گذشته یادآور شد: براساس پیش بینی انجمن پسته از باغات کل کشور امسال ۱۳۵ تن پسته بیشتر تولید نداریم که حدود ۴۰ درصد حجم کمتری نسبت به سال گذشته می باشد.

رضایی با انتقاد از شیوه رفع تعهدات ارزی خاطرنشان کرد: این شیوه مناسب نیست و باعث شده صادر کننده های خوشنام پسته دست از صادرات پسته بردارند.

دبیر کل انجمن پسته ایران ادامه داد: تقریبا چندماهی تفاوت بالایی بین نرخ ارز آزاد و نیمایی را داشتیم که این اختلاف به ۴ هزار تومان رسیده و با این شیوه صادرکنندگان نمی توانند صادرات انجام دهند.

او می گوید: با توجه به سیاست های دولت در رفع تعهدات ارزی صادرات پسته اوضاع جالبی ندارد. چنین سیاستی را دولتهای قبل بیش از چهار مرتبه تجربه کردند و در هر چهار مرتبه با شکست مواجه شدند.

به گفته رضایی؛ در مهرماه ۱۴۰۰ حدود ۱۷هزار تن صادرات پسته صورت گرفته که نسبت به شهریور ماه وضعیت بهتری داشتیم.

وی گفت: به علت گرمای بی سابقه تیر و مرداد ماه سال جاری آن کیفیت هر ساله را نداریم و پسته ها ریزتر شده اند.

دبیر کل انجمن پسته ایران در ادامه صحبت های خود به سال گذشته اشاره کرد و آن را یک سال طلایی برای صادرات پسته خواند و افزود: نزدیک به ۲۳۰ هزار تن پسته از مهرماه سال ۹۹ تا مهرماه سال ۱۴۰۰ صادر کردیم که به عنوان سال طلایی برای ما محسوب می شود.

رضایی در خاتمه اظهار داشت: صادرکنندگان با تحریم های ظالمانه چند سالی است که دست و پنجه نرم می کنند، از دولت تقاضا داریم دست از دخالت در حوزه صادرات بردارد و اجازه دهد صادرات رونق گیرد.

معصومه عاروان