سبزیجات جنوب تهران رابالاخره بخوریم یا نخوریم ؟
سبزیجات جنوب تهران رابالاخره بخوریم یا نخوریم ؟

رئیس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت می گوید که حدود 6 هزار هکتار از مزارع جنوب تهران با فاضلابها آبیاری می شود.

به گزارش ایونا، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلابها را مشکلی قدیمی دانست که مسئولیت پیگیری آن با سازمان حفاظت از محیط زیست و جهاد کشاورزی است.معصومه ابتکار می گوید زمین این محدود نیز آلوده است و ما در شورای شهر تهران نیزجلسات متعددی با مسئولان داشته ایم و همچنان این مذاکرات ادامه دارد.

چندی پیش هم رئیس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از آبیاری حدود ۶ هزار هکتار از مزارع جنوب تهران با فاضلابها خبر داد و گفت: در برخی از مناطق کشور نیز همچنان از فاضلابها برای آبیاری مزارع استفاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه مردم در استفاده از سبزیجات می بایست نکات بهداشتی را رعایت کنند، افزود: اگر سبزیجات این قبیل مزارع که با فاضلاب آبیاری می شود، در هنگام شستشو ضدعفونی شود مشکلی برای مصرف کنندگان ایجاد نمی کند.

اما مشکل ایجاد کردن یکطرف این که  مدیر کل سلامت محیط و کار وزارت بهداشت می گوید  آبیاری سبزی‌های جنوب تهران باعث رشد سریعتر و غنی‌تر شدن سبزی و محصولات کشاورزی از نظر املاح و ویتامین‌ها شده است طرف دیگر !!

کاظم ندافی در پاسخ به این پرسش که آیا سبزی‌ها و محصولات کشاورزی جنوب تهران به علت آبیاری با فاضلاب آلودگی میکروبی دارند یا نه افزود: با توجه به استفاده از کودهای حیوانی در سبزیکاری‌ها به طور کلی آلودگی میکروبی سبزی های جنوب تهران را پذیرفته‌ایم و به همین علت هم وزارت بهداشت دستورالعمل شست و شوی بهداشتی سبزی و میوه‌ها به خصوص سبزی‌هایی مانند کاهو که خام خورده می‌شوند را تدوین و بارها از طریق رسانه‌ها به مردم آموزش داده است.

درست است که استفاده از فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری مزارع سبزی و صیفی در اکثر نقاط جهان امری معمول و عادی است. فاضلاب تصفیه‌شده به دقت کنترل می‌شود تا از مواد آلوده‌کننده به دور باشد.اما به دلیل عدم وجود مرکز تصفیه فاضلاب در جنوب تهران، کشاورزان از فاضلاب خام برای آبیاری محصولاتشان استفاده می‌کنند.

دکتر بیژن محمودی، فوق‌تخصص گوارش به خبر می‌گوید: استفاده از سبزی و صیفی‌جات عمل آمده در این مزارع بسیار خطرناک است، چون میکروب‌هایی مانند انواع هپاتیت، روتا ویروس و آدنو ویروس، عوامل تک‌یاخته‌ای مانند آمیب ژیاردیا و تخم انگل‌های پریاخته‌ای نظیر کرم شلاقی، آسکاریس و… را راهی بدن انسان می‌کند.

او می‌افزاید: متأسفانه پختن سبزیجات هم باعث مرگ این‌گونه میکروب‌ها نمی‌شود. پس باید از مصرف این‌گونه سبزی‌ها خودداری کرد تا از پروسه سخت، طولانی و گران بیماری‌ها جلوگیری کرد.

اما عناصر دیگری که سبب ‌ساز بیماری‌های گوناگون از جمله سرطان در انسان می‌شوند فلزات سنگین از جمله نیترات، سرب، سیانور و… هستند.

دکتر محمدجعفر ملکوتی، خاک‌شناس و استاد دانشگاه تربیت‌مدرس به خبر می‌گوید: وجود بالای نیترات، کادمیوم، سرب و… در خاک سرطان‌زاست. به عنوان نمونه غلظت نیترات در سبزیجات باید ۵۰میلی‌گرم در هر کیلوگرم وزن تازه (وزن محصول بلافاصله پس از برداشت) باشد ولی متأسفانه میزان این فلز در اغلب اوقات بسیار بالاتر از سطح استاندارد است.

برنده مقام نخست کشاورزی آکادمی علوم جهان سوم می‌افزاید: یکی از دلایل سمی بودن سبزی و صیفی‌‌های مزارع جنوب تهران، طعم و مزه خاص و سرعت بالای خراب شدن آنهاست.

  • منبع خبر : ترابر نیوز