سفیر آمریکا احضار شد
سفیر آمریکا احضار شد

زیمباوه شامگاه دوشنبه "برایان نیکول" سفیر آمریکا را در اعتراض به سخنان مقام ارشد کاخ سفید در مورد نقش ملل آفریقای جنوبی در تحریک اعتراضات اخیر مردم آمریکا فراخواند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، دوشنبه شب شبکه بلومبرگ، به دنبال ادامه اعتراضات خیابانی در مورد قتل جورج فلوید رنگین پوست آمریکایی، رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی کاخ سفید تحریک این اعتراضات را به دلیل حضور افراد نفوذی از کشورهای زیمباوه، ایران و چین خواند.

نیک مانگوانا سخنگوی دولت زیمبابوه در مورد احضار سفیر آمریکا گفت: زیمباوه خود را مخالف دولت ایالات متحده نمی‌داند. آمریکا بزرگترین اهدا کننده کمک زیمبابوه است.

مانگوانا در پیامی توییتری نوشت: ما خواهان داشتن روابط دوستانه با هر کشوری از جمله آمریکا هستیم.

اوبرایان در مصاحبه با شبکه‌ای بی‌سی برای توجیه سرکوب اعتراضات مردمی گفت: من می‌خواهم به مخالفان خارجی خود خواه یک شهروند زیمبابوه و یا یک چینی باشد، بگویم، تفاوت بین ما و شما در این است که افسری که جورج فلوید را به قتل رسانده مورد بازداشت تحت پیگرد قانونی می‌شود.

یک افسر پلیس آمریکایی به نام «درک شووین» چند روز پیش، پس از بازداشت «جورج فلوید» جوان رنگین پوست آمریکایی، زانو بر گردن وی نهاد و فشار را بر او تا حدی بالا برد که راه نفس کشیدن را بر او بست.

فلوید پس از انتقال به بیمارستان درگذشت؛ اما این رفتار نژادپرستانه از دیدگان مردم و شبکه‌های اجتماعی پوشیده نماند تا این وحشیگیری را همه جهانیان شاهد باشند و فریاد اعتراض‌ها علاوه بر آمریکا به کشورهای دیگر نیز کشیده شود.

در آمریکا، در ششمین روز اعتراض‌ها، مردم ایالت‌های مختلف به خیابان‌ها ریختند و با برخورد خشونت بار پلیس و شلیک گاز اشک آور از سوی آن‌ها مواجه شدند.