ریشه اصلی تورم در اقتصاد ایران چیست؟
ریشه اصلی تورم در اقتصاد ایران چیست؟

در برنامه رادیویی گفتگوی اقتصادی مبحث «تورم مزمن در اقتصاد ایران» با کارشناسان اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایونا Ivna، میزگرد بررسی «تورم مزمن در اقتصاد ایران» حضور مهدی کریمی تفرشی، کارشناس مجری، دکتر محسن زنگنه، رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس شورای اسلامی، مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مجلس و مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه، دکتر علی شهیدی، مسئول میز مالی و مالیاتی دفتر بررسی های دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر محمدباقر معتمد، رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف در رادیو گفتگو برگزار شد.

منشأ تورم مزمن در اقتصاد ایران

مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مجلس و مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه در این باره گفت: یکی از دلایل مهم تورم در اقتصاد کشور ما نقدینگی بالاست که از عدم اطمینان و عدم امنیت در سرمایه گذاری ناشی می شود. میزان نقدینگی هم اکنون به ۲ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و با توجه به سودآوری پایین فعالیت‌های تولیدی، بسیاری از افراد به جای سرمایه گذاری در بخش مولد به دلالی و سوداگری روی می آورند. یکی دیگر از دلایل تورم در مشکلات مدیریتی است. در حال حاضر بخشی از اقتصاد ما با معادلات سیاسی هم گره خورده و لذا نمی توان همه مشکلات را متوجه دولت دانست.

کریمی تفرشی: ریشه اصلی تورم در اقتصاد ایران چیست؟

علی شهیدی، مسئول میز مالی و مالیاتی دفتر بررسی های دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ گفت: ریشه اصلی تورم، نقدینگی است که از ناحیه بانکی به اقتصاد تزریق می‌شود. ریشه افزایش حجم نقدینگی در اقتصاد ایران استقراض ناشی از کسری بودجه دولت بوده و  ساختارهای اشتباه اقتصاد به دولت اجازه نمی‌دهد، هزینه‌های جاری و عمرانی خود را از طریق مالیات تأمین کند و دچار کسری بودجه شده و مجبور به استقراض از صندوق توسعه ملی می‌شود.

خبرنگار ایونا: آیا کوچک سازی دولت باعث کنترل تورم می‌شود؟

شهیدی تصریح کرد: کوچک سازی دولت به معنای واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی با هدف افزایش کارآمدی و کاهش هزینه‌های دولت در کاهش کسری بودجه و تورم بسیار موثر بوده و در شرایط رکود تورمی، راهکار اصلی افزایش درآمدهای مالیاتی است. مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خودرو و خانه‌های لوکس و مالیات بر خرید و فروش ارز  نیز از دیگر راهکارهای کنترل تورم و نقدینگی است.

هرگونه افزایش قیمت مقطعی مصداق تورم نیست

محمدباقر معتمد، رییس مرکز پژوهش‌های اتاق اصناف در ادامه اذعان کرد: هرگونه افزایش قیمت مقطعی مصداق تورم نیست. تورم به وضعیتی گفته می‌شود که سطح عمومی قیمتها اعم از کالا و خدمات در یک دوره زمانی مشخص، افزایش مداوم داشته باشد. تورم خفیف محرک اقتصاد محسوب بوده و نمی‌توان کشوری را پیدا کرد که تورم نداشته باشد، تورم خزنده، زیر ۱۰ درصد و تورم شدید، بالای ۱۰ درصد و ابرتورم نیز از دیگر انواع تورم در اقتصادهای دنیا به شمار می روند.

کریمی تفرشی: وجود تورم در اقتصاد ایران چه ضربه‌ای به اصناف می‌زند؟

معتمد پاسخ داد: اصناف از اقتصاد تورمی بسیار متضرر شده‌اند. اصناف نه تنها از این تورم‌ها و افزایش نرخ ارز منتفع نمی‌شوند بلکه متضرر هم شده‌اند. تقویت تولید و تفکر حمایت از تولید در مسئولان چاره عمده مشکلات اقتصادی ایران بوده و منظور از تقویت تولید، صرفاً در کارخانجات بزرگ نیست و همه بخش‌های تولید اعم از کوچک و بزرگ را شامل می‌شود.

کریمی تفرشی: چه عواملی بر افزایش تورم اقتصاد ایران موثر هستند؟

محسن زنگنه، رییس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس شورای اسلامیی یادآور شد: به طور کلی تورم زاییده مجموعه‌ای از عوامل است که از جمله این عوامل می‌توان به افزایش بی‌اندازه نقدینگی در کشور اشاره کرد. در شرایطی که سالانه حداقل ۲۴ درصد به نقدینگی موجود اضافه می‌شود بنابراین تورم ۲۴ درصدی در اقتصاد طبیعی است و متاسفانه این در شرایطی است که رشد تولید در کشور به صفر و حتی منفی رسیده است. سیاست‌های مالی و پولی و کسری بودجه دولت از دیگر عوامل موثر بر افزایش تورم در اقتصاد ایران بوده و همه این موارد ناخودآگاه موجب کم ارزش شدن پول ملی و افزایش تورم می شود.

کریمی تفرشی: راهکار اصلی برای کنترل حجم بالای نقدینگی در کشور چیست؟

زنگنه پاسخ داد: واگذاری دارایی‌ها و اموال دولتی به صاحبان نقدینگی و افزایش جهشی تولید دو راهکار اصلی برای کنترل حجم بالای نقدینگی در کشور است و تمام تلاش مجلس این است که منابع مورد اشاره در لایحه بودجه ۱۴۰۰ را حتی الامکان واقعی کند.

 

نسترن شاکر