روش‌های آموزش خود مراقبتی به کودکان
روش‌های آموزش خود مراقبتی به کودکان

 یک روانپزشک کودک و نوجوان گفت: قسمت‌های خصوصی بدن را برای کودک مشخص کنیم و به او یاد دهیم این قسمت‌ها خصوصی هستند.

دکتر مریم کوشا، روانپزشک کودک و نوجوان به خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna، گفت: خود مراقبتی از آن زمانی که کودک خود را می‌شناسد آغاز می‌شود یعنی از سه سالگی که وارد زندگی اجتماعی شده و بازی با همسالان خود را تجربه می‌کند

وی با اشاره به نقاط حساس کودک ادامه داد: به کودک بگوییم زمانی که مشغول بازی هستی باید مراقب بدن خودت باشی و قسمت‌های خصوصی بدن را برای کودک مشخص کنیم و به او یاد دهیم این قسمت‌ها خصوصی هستند و تو نباید اجازه بدهی کسی به قسمت‌های خصوصی بدن تو دست بزند یا حتی ببیند. خودت هم نباید به این قسمت‌های بدن دوستانت کنجکاو بشوی.

دکتر کوشا تصریح کرد: باید خیلی ساده به بچه‌ها آموزش داد و باید با مثالی آن‌ها را تفهیم کرد، زمانی که می‌خواهم لباس عوض کنم درب اتاق را می‌بندم، درست است که ما خانواده هستیم ولی پیش خانواده هم باید رعایت کنیم. به غیر از مادر و مادر بزرگ و پدر که ممکن است بخواهند در دستشویی یا حمام رفتن به فرزند کمک کنند دیگران اجازه ندارند این قسمت‌های بدن تو را ببیند یا دست بزنند حتی اگر بزرگ‌ترها از تو هستند و فرقی ندارد چه کسی باشد. زیرا ما می‌دانیم بسیاری از سوء رفتار کودکان در خانواده اتفاق می‌افتد.

وی افزود: لازم است که در محیطی آرام و با آرامش به کودکان این آموزش‌ها را بدهیم بدون اینکه در آن‌ها احساس گناه ایجاد کنیم. یعنی باید با روحیه متعادل آموزش داده شود تا بچه احساس نکند این چیز عجیب و غریبی است. باید در مقاطع مختلف این آموزش‌ها به کودک داده شود در عین حال هم باید نظارت داشته و مراقب آن‌ها باشیم.

روانپزشک کودک و نوجوان در پایان به خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna گفت: آموزش خود مراقبتی با کنجکاوی‌هایی که کودکان نسبت به مسائل جنسی دارند اشتباه نشود زیرا گاهی بچه‌ها می‌خواهند جنسیت خود یا جنس مخالف را بشناسند و فرق بین دختر با پسر بودن را کنجکاوی کنند که این طبیعی است.

 

خبرنگار: نسترن شاکر