رتبه جهانی ایران در مصرف آنتی بیوتیک‌ها
رتبه جهانی ایران در مصرف آنتی بیوتیک‌ها

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو، در ارتباط با روند مصرف دارو در کشور توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، نوشین محمدحسینی، روز یکشنبه در نشست خبری News هفته اطلاع رسانی داروهای آنتی میکروبیال، با اشاره به مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها در کشور، گفت: سعی کرده‌ایم آنتی بیوتیک‌های کمتری به بازار دارویی کشور بفرستیم، اما هر روز یک جور آنتی بیوتیک جدید می‌آید.

وی با عنوان این مطلب که به زودی در مقابل میکروب‌ها خلع سلاح می‌شویم، افزود: نکته‌ای که باید مد نظر قرار دهیم، توجه عموم به عوارض مصرف آنتی بیوتیک‌ها است.

محمد حسینی با اشاره به شیوع کرونا، گفت: با شیوع کرونا، مشکل مصرف خودسرانه و بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها چندین برابر شده است.

وی ادامه داد: هر سال در این ایام که شیوع بیماری آنفلوانزا را داشتیم، شاهد مصرف خودسرانه و بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها بودیم، اما امسال این مشکلات بیشتر شده است.

محمد حسینی گفت: تا سال گذشته هفته جهانی آنتی بیوتیک ها را داشتیم اما امسال هفته اطلاع رسانی داروهای آنتی میکروبیال ها را داریم.

وی افزود: تا سال گذشته نگران داروهای ضد میکروبی بودیم اما امسال باید نگران داروهای ضد انگل، ضد قارچ‌ها و ضد ویروس‌ها باشیم.

محمد حسینی درباره میزان مصرف خودسرانه دارو، گفت: مصرف آنتی‌بیوتیک بدون تجویز پزشک، تنها مورد مصرف خودسرانه نیست، بلکه گاهی پزشک را مجبور می‌کنیم برای ما آنتی بیوتیک تجویز کند یا بسیاری از افراد به محض قطع علائم، داروی آنتی بیوتیک را قطع می‌کنند که این موارد هم جزو مصرف خودسرانه محسوب می‌شوند.

وی افزود: اگر آنتی بیوتیک را خودسرانه قطع کنیم میکروب قوی که آنتی بیوتیک را شناخته، در بدن باقی می‌ماند و این بار به محیط بیشتر دسترسی دارد و چند وقت دیگر فرد دوباره بیمار می‌شود و در عین حال به آنتی بیوتیک مقاوم می‌شود و به آنتی بیوتیک قوی‌تری نیاز خواهد داشت.

محمد حسینی ادامه داد: متأسفانه مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها در ایران بالا است، به طوری که در بین ۶۵ کشور جهان از نظر مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها، رتبه دوم یا سوم هستیم.

وی افزود: البته از آمار ۵۱ درصدی تجویز آنتی بیوتیک‌ها در نسخ پزشکان به حدود ۳۹ درصد رسیده‌ایم که پیشرفت بسیار خوبی است، اما هنوز آمار خوبی نیست.

محمدحسینی درباره پرمصرف‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور، گفت: بیشترین میزان مصرف در آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی به ترتیب مترونیدازول که در صف اول قرار دارد، سپس آموکسی‌سیلین، کواموکسی‌کلاو، سفالکسین، سیپرو فلوکساسین، سفکسیم و آزیترومایسین قرار دارند که این‌ها آنتی بیوتیک‌های خوراکی پرمصرف ما هستند. در حوزه آنتی بیوتیک‌های تزریقی بالاترین میزان مصرف را پنی‌سیلین‌ها دارند. به خصوص پنی‌سیلین شش سه سه که در صف اول قرار دارد و بعد از آن هم جنتامایسین، سفازولین و سفتریاکسون قرار می‌گیرد. این داروها در صف اول تجویز و مصرف در کشور قرار دارند.

 

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز

 

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر