دولت جدید آمریکا نباید لکه ننگ دولت قبلی را گزینشی جبران کند
دولت جدید آمریکا نباید لکه ننگ دولت قبلی را گزینشی جبران کند

سخنگوی دولت گفت: دولت جدید آمریکا نباید لکه ننگ دولت قبلی را به طور گزینشی جبران کند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری اظهار کرد: فردا دولت شرور ترامپ به پایان راه خود خواهد رسید و آمریکا رئیس جمهور تازه ای خواهد داشت. رئیس جمهوری که فرصت دارد تا نماینده ای برای صدای بلند مردم آمریکا برای تغییر رویه هایی باشد که حداقل در چهار سال گذشته موجب تحقیر، آشفتگی و انزوای آمریکا شدند.

ربیعی گفت: امروز مسئولیت پذیری آمریکا و احترام آن به قوانین و هنجارهای بین المللی یک خواست جهانی است. دولت جدید آمریکا نباید میراث و در واقع لکه ننگی که دولت پیشین به جا گذاشته را بطور گزینشی جبران کند. بدتر از آن میراث، تلاش برای استفاده از آن به عنوان ابزار فشار بر ملت هاست. مقاومت مردم ما تا امروز نباید جای شکی باقی گذاشته باشد که فشار و تحریم هرگز نمی‌تواند ما را وادار به تسلیم در برابر زیاده خواهی کند.

وی ادامه داد: آمریکا بزودی فرصت تازه ای خواهد داشت که به جای عمل به وسوسه‌هایی که حاصل آن نقض گسترده حقوق بین الملل و جنایت علیه بشریت به شیوه هایی ظاهراً متمدنانه به بهای به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی و منافع مردم ایران و آمریکاست، با نیت و عمل صادقانه، بی قید و شرط به تعهدات خود مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بازگردد و افق های جدیدی را پیش روی مناسبات خود با ایران و جامعه جهانی ترسیم کند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: اما در هر حال، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که سیاست فشار حداکثری بر مردم ایران به رسوایی ماندگاری در تاریخ تبدیل شد؛ نه تنها برای آنهایی که متوهمانه درد و رنج بی سابقه ای را به مردم معصوم و بیگناه ما تحمیل کردند بلکه برای آنهایی در رسانه های فارسی و غیرفارسی زبان در خارج از کشور که بی شرمانه با دمیدن به این توحش مدرن، در تحمیل این درد و رنج سهیم شدند.

ربیعی تاکید کرد: مردم عاملان و همدستان این جنایت سازمان یافته اقتصادی را نه فراموش می کنند و نه می بخشند. اما متاسفیم کسانی نیز در داخل بودند که به نام انتقاد از دولت و با چشم بستن به رفتارهای مجرمانه آمریکا و پیامدهای ویرانگر آن بر زندگی مردم، دولت را در خط مقدم این مبارزه بی امان تخریب کردند.

وی افزود: در حالیکه با حداقلی از انصاف می توانستند ببینند که نه تنها این دولت در سال های قبل از آوار شدن تحریم‌ها بر سر مردم ما، یکی از درخشان‌ترین دوره های رشد اقتصادی را مدیریت کرد بلکه حتی در همین دوره نیز در شرایطی که بسیاری انتظار ابرتورم را برای سال جاری داشتند، مانع از تحقق آن شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این مدیریت اقتصادی درست در زمانی اتفاق افتاد که بحران غیرمنتظره ویروس کرونا بار مضاعفی بر گرده دولت تحمیل کرده بود.

ربیعی خاطرنشان کرد: مردم ما امروز و فردا می توانند منصفانه قضاوت کنند و سره را از ناسره سوا کنند.

وی با اشاره به مساله کرونا گفت: همچنین ما در کرونا با بیم و امید روبرو هستیم. تلاشهای صورت گرفته در هفته های قبل شرایطی را فراهم کرده که امروز ایران معکوس جهان حرکت می کند و ابتلا و مرگ و میر هر دو کاهشی است و از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مرگ هم وطنان جلوگیری شد.

سخنگوی دولت گفت: اما از یک سو گونه های جهش یافته از کرونا در انگلیس و بزریل و آفریقای جنوبی افزایش یافته و از سوی دیگر با انجام سفرهای غیرضرور و عدم رعایت پروتکل های روبرو هستیم و ما با موج جدید روبرو هستیم و امروز وضع بیماری در آمریکا و اروپا بسیار خطرناک شده است.

ربیعی افزود: نیروی انتظامی اقداماتی را موثری را انجام داده و در نتیجه کنترل های کرونایی ۳۳ درصد از کل تصادفات و ۲۹ درصد از جان باختگان جاده ای کاهش داشته است. تعطیلات بهمن ماه و نوروز این نگرانی را در میان کادر بهداشت و درمان افزایش داده است. ما باید با اهتمام همگانی و خستگی ناپذیر این مسیر را به پیش ببریم هر گونه خستگی و عدم مراعات عزیزان بیشتری را از ما خواهد گرفت.

وی به بحث لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: همچنین دولت همه تلاش خود را برای تدوین لایحه بودجه ای واقعی و کارشناسی به کار بست و با وقوف کامل به آثار تورم و فشار اقتصادی به مردم و دهک های پایینی و نیز نیاز به افزایش سطح تولید و اشتغال جدید و با نگاهی به تلاش برای عقب راندن تحریم و کسب حقوق از دست رفته ملت ایران و ضرورت حضور اقتصاد ایران در بازارهای جهانی لایحه بودجه را تدوین کرده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: یک مشخصه واضح بودجه نویسی برای سال ۱۴۰۰ که بر اساس مقابله با تحریم و شکستن زنجیره های محاصره اقتصادی ایران و استفاده از فرصت های جهانی است این بودجه را در سیاست‌های انبساطی متفاوت تر کرده است.

ربیعی گفت: اولین اقدام دولت ارائه به موقع لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بود و همچنین لایحه بودجه در معرض افکار عمومی قرار گرفت و به صورت شفاف همگان امکان مطالعه و اظهارنظر پیدا کردند.

وی اظهار کرد: اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و از مردم حل نمی کند. بودجه از اختیارات دولت و رییس جمهور است و نباید لایحه بودجه به طرح مجلس تغییر داده شود. ما امیدواریم با تعاملات بین مجلس و دولت بودجه ای با تفاهم وبا هماهنگی در اجرا بتوانیم دریافت کنیم که در غیر این صورت، اگر به زمینه های اجرایی توجه نشود دولت در اجرا با مشکل مواجه می شود.

سخنگوی دولت گفت: همچنین بخشی از دستاودرهای دولت در صنعت پالایش و صنعت گاز در هفته های گذشته رونمایی شد. توسعه گاز رسانی در کشور، افزایش تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی و تکیه بر توان داخل را در دستور کار خود قرار داد و اکنون شاهد روند رو به رشدی در این حوزه‌ها است.

ربیعی تاکید کرد: هم اکنون ۹۸ درصد جمعیت خانوار شهریور ۸۲ درصد خانوار روستایی از گاز طبیعی بهره‌ مند هستند و ۲۴ استان کشور، استان سبز گازرسانی محسوب میشود که این تعداد تا پایان امسال به ۲۸ استان می رسد و ۹۵ جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: تعداد شهرهای گازرسانی شده در سال ۹۲، ۱۰۵۱ شهر بود که این تعداد تا پایان امسال به ۱۲۱۲ شهر می رسد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: تعداد روستاهای گازرسانی شده هم از سال ۹۲ تاکنون افزایش بیش از دو برابری داشته و از ۱۴ هزار روستا، اکنون به ۳۲۲۱۹ روستا گازرسانی شده رسیده است و این تعداد تا پایان دولت دوازدهم به ۳۵ هزار روستا می رسد.

ربیعی اظهار کرد: تولید گاز در کشور نیز با شتاب قابل توجهی افزایش یافته تا جایی که تولید گاز شیرین ایران اکنون به روزانه ۹۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است که به دلیل افزایش ۲.۵ برابری تولید گاز در پارس جنوبی از سال ۹۲ تاکنون بوده است.

وی تصریح کرد: خطوط انتقال گاز کشور هم با تکیه بر توان داخلی و نیروهای متخصص کشور رکوردهایی تازه در انتقال گاز کشور ثبت کردند و این مقدار اکنون به روزانه ۸۱۸ میلیون متر مکعب رسیده است و ظرفیت انتقال روزانه ۸۷۰ میلیون متر مکعب گاز هم وجود دارد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم و تمرکز صنایع پالایشی کشور بر روی طرح عظیم و فقط کارهای ابتدایی ستاره خلیج‌فارس و نیز اجرای طرح‌های بهینه سازی و توسعه‌ای در پالایشگاه‌های مهم کشور، کشورمان امروز نه تنها در مصرف بنزین به خودکفایی کامل رسیده است، بلکه به‌عنوان صادرکننده این فرآورده استراتژیک در منطقه و جهان شناخته می‌شود و در هفت ماه نخست سال جاری، حدود ۱.۴ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته است.

ربیعی افزود: این امر در حالی اتفاق افتاد که با توجه به مصرف افسارگسیخته بنزین در سال‌های گذشته، در صورتی که تمرکز لازم بر روی صنایع پالایشی و راه‌اندازی یکی پس از دیگری فازهای ستاره خلیج‌فارس محقق نمی‌شد، تولیدات پالایشگاهی‌ کشور کفاف نیازهای داخلی را نمی داد و در نتیجه رقم واردات بنزین افزایش می‌یافت که این امر می‌توانست در شرایط تحریم کشورمان را دچار بحران عمیقی کند.

وی خاطرنشان کرد: اعداد و ارقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد که ظرفیت پالایشی ایران از ۱.۸ میلیون در سال ۹۲ به ۲.۳ میلیون بشکه در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: روند توسعه‌ای تولید و صادرات بنزین و ظرفیت پالایشی ایران در حالی در هشت سال گذشته رو به رشد بوده است که صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در فاصله سال‌های ۹۱ تا ۹۸، ۴ برابر افزایش یافته و از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱، به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ١٣٩٨ رسیده است. در این مدت همچنین ظرفیت تولید بنزین از ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در سال٩١ به ۱۰۷میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸رسید و ظرفیت تولید نفت گاز نیز از ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۱ به ۱۱۳میلیون لیتر در روز در سال ٩٨ رسید.

ربیعی گفت: علاوه بر رشد کمی کشورمان در تولید فرآورده‌های پالایشگاهی اتفاق مهمی که در صنایع پالایشی کشور رخ داد، رشد چشمگیر تولید فرآورده‌های کیفی یورو در سال‌های گذشته بود، به نحوی که ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ از صفر در سال ۱۳۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافت.

وی با بیان اینکه امروز کشورمان با تولید نزدیک به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز خودکفا شده و مصرف ما کمی بیش از ۷۰ میلیون لیتر است، گفت: بنابراین این اعداد بزرگ و مهم به خوبی‌ نشان دهنده تحولات و اتفاقات مهمی هستند که در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است که اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشارهای تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبرو می‌شد که وابستگی در بحث بنزین و بدون استفاده ماندن میعانات گازی از جمله مهم‌ترین آن‌ها بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا در صورت بازگشت آمریکا به برجام، ایران آماده مذاکرات بعدی درخصوص موضوعات موشکی را دارد؟، اظهار کرد: تمرکز ما احیای کامل برجام از سوی همه طرف های توافق است. انتظار داریم تمرکز دولت جدید آمریکا هم جلب اعتماد ایران از راه انجام کامل و فوری تمام تعهداتشان باشد.

سخنگوی دولت گفت: موضع ایران درباره بازگشت امریکا به برجام بارها اعلام و تکرارشده است. دولت آمریکا باید ابتدا تعهدات خود را براساس برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ انجام دهد و این تنها مسیر پیش روی دولت جدید آمریکاست.

ربیعی تاکید کرد: ضمن اینکه ما هیچ پیامی از طرف تیم بایدن دریافت نکردیم و تا زمانی که اطمینان پیدا نکنیم که آمریکا ضمن بازگشت بی قید و شرط به تعهدات خودش به این موارد قانونی به طور کامل عمل نکند، مذاکره اساسا بی معناست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص کاهش قیمت دلار و نقش دولت در دستکاری نرخ ارز، گفت: افکار عمومی خیلی خوشحال است که نرخ ارز پایین می‌آید. افرادی که در بازار به نوعی فعالیت دارند و همه مردم، دلایل افزایش نرخ ارز را می‌دانند. تحریم یک دلیل اصلی بوده است. منابع مالی ما و عرضه و تقاضای ما به دلیل تحریم بهم خورده است. وقتی این عامل برداشته شود نرخ ارز پایین می‌آید.

سخنگوی دولت گفت: برخی تحلیل‌ها، صرفا حرف چند نفر از سیاسیون است که متاسفانه دل‌شان نمی‌خواسته است که تغییری در روابط بین‌الملل ایجاد شود و حتی از این تغییرات نگران بودند. امروز این افراد با سیاه دیدن شرایط، فکر می‌کنند دولت ارزی در اختیار داشته است.

ربیعی گفت: روند نرخ ارز، براساس مبانی بنیادی بازار شکل می گیرد، لذا براساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریم ها عدم امکان انتقال ارز به دلایل توامان تحریم و FATF و بهم خوردن عرضه و تقاضای ارز، به خصوص تشدید انتظارات در افزایش قیمت کالاها و ارز، عوامل موثر و تعیین کننده بوده است.

وی ادامه داد: هیچ جلسه ای در دولت نبوده که ما نگران افزایش نرخ ارز نباشیم، و در آن تلاش صورت نگیرد که به هر نحوی نرخ ارز باید پایین بیاید. این نگاه بدبینانه‌ای که است که تعداد معدودی آدم سیاسی القا می‌کنند. به طور طبیعی انتظار می‌رفت در مرحله اول خروج از شوک با فروکش کردن انتظارات، افزایش نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی حرکت کند. همین که آرائ ترامپ رو به ضعف گذاشته شد، تاثیرش در نرخ ارز احساس شد. همین که ترامپ در آمریکا ناامنی ایجاد کرد و همین که اطمینان حاصل شد که تحریم با تلاش های صورت گرفته شکست خورده است و مقاومت مردم نتیجه داده است، اثرش در جامعه گذاشته شد.

سخنگوی دولت گفت: در مرحله بعدی با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و امکان مدیریت موثرتر در بازار ارز و کاسته شدن از تقاضا و پاسخ به نیازهای واقعی، نرخ ارز کنترل خواهد شد. اصلا این وظیفه دولت است که نه با ابزارهای مداخله گرانه که نظم بازار را بهم بزند، اما تلاش می‌کنند که عرضه و تقاضای ارز را کنترل کنند. این تلاش برای امروز نیست و ربطی به انتخابات هیچ کجا ندارد بلکه تلاشی است که از روز اول دولت مورد توجه ستاد اقتصادی دولت بوده است.

ربیعی گفت: افراد عادی هم امروز می‌فهمند که با نبودن ترامپ و شکست فشار حداکثری و فروریختن تحریم‌ها، قیمت شکننده و کاذب ارز و سکه قطعا به سمت تعادل و اصلی خود نزدیک خواهد شد. ما امیدواریم چسبندگی قیمت را از بین ببریم تا سایر قیمت کالاها بتوانند به قیمت واقعی خود برگردند.

وی افزود: نرخ ارز و طلا صرفا مربوط به متغیرهای درونی نیست بلکه متغیرهای برونی هم موثر است. من خواهش می‌کنم با عینک سیاسی این موضوع را نبینیم زیرا روح و روان جامعه به اندازه کافی از تحریم و کرونا آزرده است و بیشتر آن را آزرده نکنید.

سخنگوی دولت گفت: عده ای نمیخواهند نقش دولت را ببینند. طی ۳ سال گذشته در حالیکه عده ای در داخل مشغول تخریب بودند، دولت در کنار مردم، ضمن مقاومت در برابر فشارهای ترامپ براساس یک سیاست مقاومتی مانع از وقوع برخی پیش بینی هایی که درباره آن شنیدیم که گفتند ایران تورم ونزولایی و اقتصاد ویران خواهد داشت.

ربیعی گفت: به زندگی مردم فشار وارد شد اما ما نشکستیم. زندگی مردم به سختی گذشت اما اقتصاد ما آنچنان که آمریکا انتظار داشت و عده ای هم در داخل پیش بینی می‌کردند، فرونپاشید. این ها در سایه تدابیر دولت در کنار مردم بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با وجود اینکه دولت و آقای رئیس‌جمهور همواره از منتقدان خواسته اند که به طور شفاف بودجه را بررسی کنند و اعلام آمادگی دولت برای بررسی بودجه، برخی اعضای کمیسیون تلفیق مدعی پنهان کاری دولت در بودجه شده‌اند و گفته اند که هرکسی بیشتر به قدرت متصل بوده، بودجه بیشتری دریافت کرده است، پاسخ دولت چیست؟، گفت: واقعا در هیچ دوره ای، در بررسی لایحه بودجه با این حجم از ادبیات غیر اقتصادی و غیر کارشناسی و سیاسی روبرو نبودیم.

ربیعی گفت: ادبیاتی که امروز در مورد بودجه مطرح می‌شود، یک ادبیات کاملا سیاسی است. مثلا اتهام فروپاشی نظام را از طریق بودجه به دولت زدند. من نمی‌دانم کجای بودجه قرار است نظام را فروپاشی کند و کجای ان مواردی که تاکنون تصویب کردید از فروپاشی جلوگیری کرده است؟ این را باید به وضوح به مردم بگویند. آیا همه چی را در ۱۷۵۰۰ تومان ضرب کردن از فروپاشی جلوگیری کرد؟ یک اتهام دیگری زدند که دولت بخاطر بایدن مقداری ارز پینهان کرده است.

وی افزود: اگر این ادعاها یک اپسیلون هم صحت داشته باشد و هرکسی این کار را کرده باشد خائن به ملت ایران است. اما جفاکارانه باز هم تکرار می‌شود و وقتی تکذیب هم می‌کنیم بازهم تکرار می‌کنند. یا اینکه می گویند بخشی از بودجه پنهان شده است. یا اینکه می‌گویند زمین سوخته برای دولت آینده درست کرده اند. این تعابیر در ذهن مردم خواهد نشست.

سخنگوی دولت گفت: به جای اینکه در یک جمع حزبی درباره بودجه صحبت کنید در جمع کارشناسان بودجه در مرکز پژوهش های مجلس صحبت کنید. این اظهارات موجب بی‌اعتمادی به نظام می شود. اگر یک روزی تمام مسائل بودجه هم درست شود، بی‌اعتمادی را چگونه می‌خواهید اصلاح کنید؟

ربیعی گفت: یک عده گفتند بودجه مغشوش و نامتوازن است و از روی بودجه سال‌های قبل کپی شده است و دولت برای تهیه آن نیم ساعت زمان گذاشته است. این از بحث هایی است که پاسخ دادن آن فایده ای ندارد.

وی گفت: برخی از دوستان که این حرف ها را می‌زنند در مجالس قبلی هم بوده اند و تمام این بودجه ها هم تصویب شده است. اگر این بودجه کپی برداری است خب چرا در دوره های قبلی تصویب شد؟ بودجه چارچوب هایی دارد که براساس آن تنظیم می‌شود. اگر مغشوش بوده است چرا همین دوستان در سال های گذشته به همین بودجه رای دادند؟ کلیات بودجه که ارائه کردیم متناسب با واقعیات بوده است و ما محدودیت‌ها و ظرفیت های کشور را دیدیم و نگاهی هم به عقب راندن تحریم داشتیم.

سخنگوی دولت گفت: من فکر می‌کنم نکاتی که دوستان گفتند و از الفاظ فاجعه بار استفاده کردند. برخی از تصمیمات که ما گرفتیم در جلسه سران قوا گرفته شده است. در جایی عنوان شده که بودجه بدون دخل و خرج مشخص نوشته شده است. من تعجب می کنم که حتی به مفاد احکام بودجه هم توجه نکردند و صرفا به اعداد بودجه بسنده کردند. وقتی به صراحت در متن بند واو تبصره ۲ و مصادیق مصرف ۹۰ هزار میلیارد تومان و موارد دیگر ذکر شده است، چطوری می‌توان پنهان کاری کرد؟

ربیعی افزود: ازیک طرف دولت را متهم می‌کنند و از طرف دیگر مصوبه ای مشابه مصوبه دولت تصویب می‌کنند. مجلس حق داردبودن اینکه شاکله بودجه بهم بخورد درباره آن اظهار نظر کند، هرچند ما شنیده ایم که ما انقدر تغییر می‌دهیم که شورای نگهبان تائید نکند و ناگزیر بودجه سه دوازدهم تصویب شود. امیدواریم این شنیده ها صحت نداشته باشد.

وی افزود: پیش بینی فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی را به منزله شکست سیاست فشار حداکثری و بازگشت آمریکا و اروپا به تعهداتشان دیدیم. اما این تصمیم تسلیم شدن در برابر نظام سلطه خوانده شده است. آیا اینکه حق مردم را از جامعه جهانی بگیریم، تشلیم شدن دربرابر نظام سلطه است؟

سخنگوی دولت ادامه داد: سپس میزان فروش نفت را کم می‌کنند و در عدد ارزی بزرگتری ضرب می‌کنند و بودجه را ۳۰ هزار میلیارد تومان بیشتر به نفت وابسته می‌کنند. خب اینجا زیر بار سلطه رفتن نیست اما مخالفت با تصمیم دولت مقابله با سلطه است.

ربیعی در واکنش به اظهارات رئیس مجلس مبنی براینکه بودجه شرکت های دولتی از مجموع بودجه عمومی کشور کنار گذاشته شده است، تاکید کرد: ما یک ماه زودتر از اینکه لایحه بودجه را تقدیم مجلس کنیم، بودجه شرکت های دولتی را تحویل دادیم و بعد هم مجلس آن را به کمیسیون بودجه ارجاع داده است. کمیسیون بودجه هم آن را به دیوان محاسبات داده و دیوان هم گزارشی را به آنها ارائه داده است. خب اگر نظری دارند درباره آن بدهند. الان بودجه شرکت های دولتی در اختیار آنها است و می‌توانند نظرات خود را درباره آن بیان کنند.

وی گفت: اینگه گفته شده بودجه شرکت های دولت کنار گذاشته شده برای کارشناسان بودجه قابل فهم نیست. مگر در سال های گذشته بودجه چطور نوشته می‌شد؟ قانون برنامه و بودجه می گوید بودجه متشکل از بودجه عمومی و بودجه شرکت های دولتی است. قانون محاسبات عمومی هم این را می گوید. بودجه شرکت های دولتی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص چگونه هزینه‌کرد یک میلیارد یوریی که برای مقابله با کرونا در نظر گرفته شده است، گفت: تاکنون بانک مرکزی معادل ریالی ۷۷۶ میلیون یورو را تخصیص داده است. یعنی بیش از ۷۰ درصد تاکنون تخصیص داده شده است. کمتر از ۳۰ باقی مانده است و تا پایان سال باید داده شود. از این مقدار، ۱۲۸۵ میلیارد تومان در یک مرحله به صندوق بیمه بیکاری اختصاص پیدا کرده و مابقی به وزارت بهداشت داده شده است.

ربیعی گفت: بخشی از این مبلغ برای تجهیز بیمارستان‌ها بوده است و بخشی برای جبران خدمات کارکنان وزارت بهداشت و بخشی برای دارو بوده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی نمایندگان مجلس از اجرای ناقص طرح یارانه معیشتی مجلس خبر دادند و اعلام کردند دولت بخشی از قانون را به تفسیر خود اجرا می‌کند، پاسخ دولت چیست؟ همچنین دیدگاه دولت درخصوص احتمال افزایش مبلغ یارانه ها توسط مجلس در بودجه چیست؟، گفت: پس از طرح موضوع ضرورت حمایت معیشتی از آسیب دیدگان ناشی از تعطیلی‌های اجباری کرونایی در ستاد ملی کرونا، نمایندگان مجلس هم طرحی را برای پرداخت یارانه به ۶۰ میلیون نفر به تصویب رساندند.

سخنگوی دولت گفت: ما در ستاد ملی کرونا بعد از تعطیلی های اول در قالب وام های کوچک تصمیماتی گرفتیم و یک مقدار هم یارانه معیشتی به ۳ میلیون خانوار پرداخت کردیم. اما در مرحله دوم بحث شد که باید مجددا حمایت معیشتی کنیم که به وزارت کار واگذار شد.

ربیعی گفت: امکان شیوه تامین مالی این طرح و عدم آثار منفی آن بخصوص بر بورس، زیرا با فروش سهام چنین امکانی را داشتیم، مد نظر بود. مجلس هم همزمان و کمی متاخرتر مساله را مطرح کردند به یک تصمیمی رسیدند. همان زمان این بحث مطرح شد این حجمی که مجلس تصویب کرده است، باید برا مالی و منابع پیش بینی شده در آن مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: طرح مجلس به هیچ عنوان قابل تامین در سال ۹۹ نبود. شرکت هایی که در این زمینه پیش بینی شده بود، سهام‌هایشان وضعیت خاصی داشتند و معلوم نبود اثر فروش سهام این شکرت ها بر بورس چگونه است. در نهایت در این خصوص یک جلسه دو نفره میان رئیس مجلس و رئیس جمهور برگزار کردند و تصمیم گرفتند که دو طرح با هم ترکیب شود.

سخنگوی دولت گفت: ما در دولت پیش بینی کرده بودیم که به حدود ۴۰ میلیون نفر یارانه پرداخت کنیم. تاکید هم کردیم این ها باید از معیشتی بگیران مرحله قبل باشند. برای این کار دهک و سدک بندی ها صورت گرفت و به بیش از ۹ میلیون نفر از مشمولین کمیته امداد و بهزیستی براساس طرح مجلس، ۱۲۰ هزار تومان پرداخت شد.

ربیعی افزود: علاوه بر آن ۹ میلیون نفر تاکنون به ۲۶ میلیون نفر هم یارانه ۱۰۰ هزار تومانی پرداخت شد و در مجموع حدود ۳۵ میلیون نفر تاکنون از این یارانه برخوردار شدند. بنابراین اصلا بحث اینکه برای اجرای قانون تفسیر شخصی کردیم، مطرح نبود. این کار ترکیبی از جمله کارهای خوب بود.

وی گفت: درباره افزایش مبلغ یارانه ها در لایحه بودجه باید بگویم که دوستان ۸ میلیارد دلاری که ما به عنوان ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده بودیم، ضرب در تفاضل ۴۲۰۰ تومان و ۱۷۵۰۰ تومان کردند.

سخنگوی دولت گفت: آثار تورمی این مساله باید محاسبه شود، ممکن است بتوانیم نفری ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار توامن بدهیم ولی باید به نحوی عمل کنیم که آثار تورمی آن کاهش یابد.

ربیعی تاکید کرد: وزیر بهداشت ۲و نیم میلیارد دلار از این ۸ میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات و مواد اولیه دارو استفاده کردند. امروز صبح جلسه ستاد اقتصادی دولت را داشتیم و آقای دکتر نمکی دعوت شدند. ایشان معتقد است افزایش نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان برای دارو و درمان، خروج بیشتر پول از جیب بیمار را به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: من قبلا گفته بودم که ما معتقدیم ۴۲۰۰ تومان برای حمایت از جامعه بخصوص در دوران گذار از بهم خوردن تعادل ناشی از تحریم، باید از مردم حمایت کنیم. باید در لایحه تقدیمی گفتیم این مبلغ برای حمایت معیشتی است و امکان دارد شکل پرداخت آن را تغییر دهیم. دیدگاه ما این بوده است که این ۸ میلیارد دلار باید برای افزایش قدرت خرید مردم هزینه شود.

هیچ راه عاقلانه ای جز کنار گذاشتن سیاست های ترامپ وجود ندارد

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه با توجه به آغاز به کار دولت جدید آمریکا از فردا، پیش بینی دولت از رفتار رئیس جمهور جدید آمریکا با ایران چیست؟ عنوان کرد: این سوال را که آیا دولت آقای بایدن اراده ای برای تغییر سیاست های گذشته دارد یا نه را باید از دولت جدید آمریکا پرسید. البته آنها متاسفانه به خبرنگاران ایرانی اجازه حضور نمی دهند. البته آقای بایدن و تیم وی در دوران مبارزات انتخاباتی و نیز بعد از پیروزی در موقعیت‌های مختلف مطالبی را در رابطه با بازگشت به برجام بیان کردند. اخیرا هم شبیه این مطالب را شنیدیم اما این مواضع تا زمانی که روی زمین با لغو تحریم ها ذیل تعهدات برجامی آمریکا همراه نشوند از نظر ما فاقد ارزش است.

وی ادامه داد: تا جایی که به ما مربوط می شود، سیاست فشار بر ایران و توطئه هایی که دولت ترامپ در این سال ها دنبال کرد شکست خورده و هیچ راه عاقلانه ای جز کنار گذاشتن این روش پرهزینه برای آمریکا و مخاطره آمیز برای صلح و امنیت جهانی هم وجود ندارد. مشخصاً وزیر خارجه آمریکا در آخرین روزهای دولت ترامپ در حال تلاش برای سنگ اندازی بر سر راه اصلاح سیاست های ورشکسته چهار سال اخیرشان است اما ما نگران این موضوع نیستیم چون اگر دولت بعدی آمریکا اراده ای واقعی برای تصحیح این اشتباهات داشته باشد، می تواند از افتادن به این تله های کودکانه امتناع کند و کاری را که برای منافع مردم آمریکا و منطقه درست است، انجام بدهد. به هر حال ما منتظر هستیم در رابطه با وعده هایی که در خصوص برجام پیش از انتخابات داده شده بود، دیدگاه و نظرات دقیق تر خود را بیان کنند.

غربالگری اجباری نیست اما باید بودجه بیشتری برای آن در نظر بگیریم

سخنگوی دولت در رابطه با حذف بودجه غربالگری سلامت جنین از سوی مجلس و نظر دولت در این رابطه و موضع دولت در خصوص حذف آزمایش غربالگری بیان کرد: دیدگاه های مطرح شده در خصوص غربالگری ژنتیکی ناشی از عدم اطلاع و تحلیل های غلط بی مبنا صورت می گیرد. غربالگری یک استراتژی برای پیشگیری از بروز چالش های پزشکی و زیستی برای خانواده ها و جامعه است.

ربیعی اضافه کرد: اساسا یکی از شاخص های نظام سلامت پویا و متعهد به مردم توجه به غربالگری است. یکی از افتخارات دولت توجه به غربالگری شنوایی و بینایی در میان کودکان است که امروز به بالای ۹۰ درصد رسیده است. من در دوران وزارت رفاه، حتی دنبال انجام غربالگری آلزایمر از طریق تامین هزینه آن از طریق صندوق های بازنشستگی بودم. چون که همه نوعِ غربالگری، برای پیشگیری و زندگی بهتر انسان ها در آینده است و هدف اول و آخر غربالگری، ایجاد جامعه ای با افراد سالم است. غربالگری ژنتیکی که اخیرا درباره آن مباحث بعضا عجیبی هم در یک برنامه تلویزیونی مطرح شده، یک راهکار برای عدم تحمیل هزینه های روحی و روانی، اقتصادی و اجتماعی است و کاربردهای چندگانه دارد.

سخنگوی دولت خاظرنشان کرد: به نظرم این افراد برداشت‌های نادرستی از مفهوم غربالگری دارند. چون غربالگری به عنوان یک وظیفه اخلاقی و انسانی برای دولت ها در نظر گرفته شده است ما هم در این مسیر حرکت کردیم. تصویب برنامه غربالگری ژنتیکی نیز با هدف پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک در کشور ما به سال ۷۶ باز می گردد. از سال ۹۴ هم دولت، مشاوره ژنتیک برای افراد معلول تحت پوشش توانبخشی را اجرا کرد. در مجموع از سال ۹۴ تا ۹۸ برای تعداد ۷۱ هزار و ۵۹۲ فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، مشاوره ژنتیک انجام شده است.

ربیعی ادامه داد: در راستای همین برنامه، از سال قبل، پروژه شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده های دارای معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور تا سال ۱۴۰۰، با هدف پیشگیری از تکرار معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک در خانواده های دارای معلول تحت پوشش سازمان در دست اقدام است. با اجرای این پروژه تاکنون، ۲۲۲خانواده دارای ۵ معلول و بیشتر، در همین امسال مشاوره ژنتیک شده اند و برای تعدادی هم درخواست آزمایش ژنتیک شده است.

وی ادامه داد: ما ۲۸۴ مرکز دولتی و غیر دولتی در این زمینه تامین کردیم و طی این سال ها هم شاید ۱ میلیون و ۷۲ هزار و ۸۳۱ نفر در این مراکز برای غربالگری مراجعه داشتند. همچنین، ۹۵۶ خانواده دارای ۴ معلول، مشاوره ژنتیک شده اند. قطعا ما اگر ما بتوانیم و توانایی بیشتری داشته باشیم باید بودجه بیشتری برای غربالگری در نظر بگیریم. غربالگری اجباری نیست و کسی را دست بسته به غربالگری نمی برند و داوطلبانه است و چون هزینه آن سنگین است اتفافا ما نیازمند منابع مالی بیشتری برای آن هستیم و قطعا باید از خانواده های کم درآمد و دارای معلولیت حمایت کنیم.

بازنگری در ساختار شورای نظارت بر صدا و سیما ضروری است

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت پیش بینی کرده برای ۲۵ گزارشی که سازمان نظارت بر صدا و سیما تهیه می کند ۳ میلیارد و ۱۲۸ میلیون تومان بودجه پرداخت کند و آیا این بودجه در تنگنای اقتصادی توجیه دارد؟ گفت: این سوال دو قسمت دارد. یک بحث، بحث سازمان نظارت و دیگری بحث بودجه است. اول اینکه بودجه تنظیمی دولت، بودجه ای است مبتنی بر عملکرد. در واقع این اطلاعات از پیوست شماره ۴ لایحه بودجه که مربوط به بحث بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و احصاء برنامه ها و سنجه های عملکرد دستگاه های اجرایی است، استخراج می‌شود. بودجه مبتنی بر عملکرد چند سالی است در دولت شروع شده و آغاز راه است و اگر دولت های آینده هم آن را ادامه دهند می توانند نظام بودجه ریزی ما را مبتنی بر عملکرد نهایی کند.

وی ادامه داد: فلسفه اطلاعات پیوست مذکور، تفکیک کل هزینه های هر دستگاه اعم از پرداخت حقوق و مزایا، هزینه های اداری، قراردادها، هزینه های رفاهی و بیمه ای، هزینه پشتیبانی، هزینه آب و برق و سوخت و غیره بر حسب برنامه های اصلی ‌آن دستگاه است. به عنوان نمونه هزینه تولید هر گزارش نظارتی در صدا و سیما به معنای کل هزینه هایی است که در تهیه هر گزارش لحاظ می‌شود. به عبارتی تهیه گزارش نظارتی به عنوان یکی از فعالیت‌های اصلی صدا و سیما در آنجا ذکر شده و بخشی از هزینه‌های پرسنل و هزینه های اداری، پشتیبانی آن سازمان، صرف تولید آن فعالیت می‌شود. شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما بر اساس اصل ۱۷۵ قانون اساسی، تنها نهاد نظارتی بر صدا و سیما است.

ربیعی عنوان کرد: این شورا متشکل از سیما، صدا، خبر و برنامه های سیاسی است. آنچه من اطلاع دارم تعداد گزارش های تهیه شده در شورای نظارت، در طول یکسال بالغ بر ۲۰۰ عنوان گزارش بوده است. البته نمایندگان رئیس جمهور در طول این ۷ سال، انتقادات جدی به ساختار فعلی و رویکرد شورا داشته‌اند و همواره نسبت به انفعال این شورا به خصوص محدود بودن آن به نظارت پس از پخش و عدم تحقق اختیارات نظارتی آن، منتقدند و مکاتبات متعددی هم در این باره داشته اند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در مقابل نیز به دلیل این انفعال و اینکه نظارت شورا به تاکید یکی از نمایندگان رئیس جمهور در این شورا نه تنها استصوابی نیست بلکه استطلاعی هم نیست، به همین علت، بر این باوریم که بازنگری در ساختار شورای نظارت از طریق لایحه قانون خط مشی مدیریت و نظارت صدا و سیما، از ضروریات است. ما همواره بر این اعتقادیم که اگر این نظارت درست انجام بشود، به نفع کل جامعه است و ما امیدواریم که این شورا، کارآمدی و اثرگذاری خود را به دست آورد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر