دلایل استعمال مواد مخدر در میان جوانان
دلایل استعمال مواد مخدر در میان جوانان

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اعتیاد معقوله پیچیده‌ای دارد.

مهرداد ویس کرمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna، گفت: اعتیاد یک جنبه فردی و اجتماعی دارد. به لحاظ فردی زمینه‌هایی قرار است تا به امروز در مباحث علمی ژنتیکی نیز مطرح شود. بعضی از گیرندگانی که اپیوئیدی هستند که در مغز وجود دارند، استعداد ابتلا به اعتیاد در آن‌ها بیشتر است.

وی افزود: افراد برای حل کردن مشکلات به جای اینکه با واقعیت‌های زندگی روبرو شوند و با آن‌ها دست و پنجه نرم کنند به اعتیاد روی می‌آورند. متاسفانه یک نوع ناراحت طلبی و سهل انگاری در روحیه به واسطه تربیت و مسائل اجتماعی بروز کرده و مشکل‌ساز شده است.

ویس کرمی تصریح کرد: به لحاظ اجتماعی نیز در بحث اعتیاد ویژگی‌های خاص خود را دارد. یک مقداری از آن به مسائل اجتماعی و سهل انگاری در تربیت خانواده‌ها و عدم ایفای نقش مدارس، نقش دولتی و حکومتی در تربیت برمی‌گردد. افراد سوداگران مرگ و کسانی که مواد اعتیاد‌آور را می‌سازند یک مقدار سوء استفاده‌هایی در این امر می‌برند.

وی ادامه داد: متاسفانه تنوع و مدل‌های جدیدی که به وجود آمده میزان مخرب بودن و خسارت آن‌ها خیلی بیشتر از موادی است که در گذشته استفاده می‌شد.  پرکردن اوقات فراغت، ایجاد کار، نظارت خانواده‌ها و مبارزه با مجازات‌های خیلی بازدارنده با سوداگران مرگ یکی از مهم‌ترین نقش‌هایی که می‌تواند تاثیرگذار باشد.

ویس کرمی خاطرنشان کرد: اگر مجازات‌ها جدی نباشد آن‌ها دست از کار بر نمی‌دارند و مشکل‌های دیگری برای کشور به وجود می‌آورند. اعتیاد معقوله پیچیده‌ای دارد که یک مقدار توجه به فرابخشی و بین بخشی به این موضوع نیاز دارد. قطعا خانواده یکی از پایه‌های اصلی و نقش‌های اساسی را در تمام مسائل دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان به خبرنگار اجتماعی ایونا گفت: متاسفانه فضای مجازی یکی از عواملی است که نقش خانواده را تهدید و دچار مشکل کرده‌اند. فضای مجازی باعث شده کنترل خانواده‌ها برای تربیت فرزندان کمتر شود. یک گوشی دست کودک می‌دهید به راحتی در تمام ساعات شبانه روز می‌تواند از خانواده به صورت واقعی دور باشد و سوداگران هر بلایی می‌تواند سر آن‌ها بیاورند.

 

خبرنگار: نسترن شاکر

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز