هیچ دامنه‌ای برای ارزش گذاری مسکن در ایران وجود ندارد/ آمریکا به سمت کیفیت رفاه بیشتر زندگی می‌رود/ طرح پرداخت یارانه بخشی از اجاره‌بها رد شد
هیچ دامنه‌ای برای ارزش گذاری مسکن در ایران وجود ندارد/ آمریکا به سمت کیفیت رفاه بیشتر زندگی می‌رود/ طرح پرداخت یارانه بخشی از اجاره‌بها رد شد

اطهاری معتقد است، در آمریکا تراکم عوض می شود اما به طرف کیفیت رفاه بیشتر زندگی می رود اما اگر در ایران بخواهید تراکم یک ساختمان یک طبقه را عوض کنید، امکانپذیر نیست.

کمال اطهاری، کارشناس اقتصادی درباره ارزش گذاری قیمت مسکن در گفتگو با ایونانیوز گفت: تصور عام مردم در ایران، بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و در دهه اول انقلاب از برخورداری از عدالت این بود که فکر می‌کردند باید بخشی از آن دولتی و بخشی دیگر در قالب خصوصی شکل بگیرد.

وی افزود: حتی اکثر روشنفکران در زمینه مسایل حکومتی این تصور را داشتند. بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی این تصور در ذهن برخی شکسته شد. آنها یک مرتبه سرمشق خود را عوض کرده و به سوی بازارسپاری اقتصاد و جامعه به صورت توأمان حرکت کردند.

اطهاری خاطرنشان کرد: این حرکت عجولانه بدون برنامه و بدون نگاه به تجربه برنامه جهانی بود و همین امر باعث شد درباره زمین ابتدا محدودیت مالکیت مطرح شود. البته بعدها ژاپنی‌ها در دهه ۹۰ میلادی محدودیت زمین را اعمال کردند اما در ایران این محدودیت در حد کومونیست مطرح شد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: وقتی فرار از سرمشق قدیم به صورت شتاب‌زده آغاز شد، این برخورد رادیکالی صورت گرفت. ما به ازای محدودیت مالکیت زمین با قانون زمین شهری، در تمام کشورهای جهان حتی در آمریکا به بازار سپرده نمی‌شود. حتی به هیچ وجه تراکم فروشی هم وجود ندارد و در واقع حقوق شهروندی محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: در آمریکا تراکم عوض می‌شود اما به طرف کیفیت رفاه بیشتر زندگی می‌رود اما اگر در ایران بخواهید تراکم یک ساختمان یک طبقه را عوض کنید، امکانپذیر نیست. بنا بود اقتصاد ایران زیر بنایی نباشد اما به سمت اقتصاد اکونومیست رفت.

اطهاری در پاسخ به این سوال که طرحی در مجلس در سال ۹۴ مطرح شد که به جای پرداخت یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار، یارانه بخشی از اجاره بهای خانوارها پرداخت شود؛ این طرح به کجا رسید؟ گفت: این طرح در آن زمان رد شد و قانونی نشد. طیب نیا، وزیر وقت با شنیدن پیشنهاد پرداخت یارانه اجاره بها بنا بر سیاست‌های دولت مخالفت کرد. تهدید به استعفا کردند که به تایید نمایندگان مجلس نرسید.

این کارشناس اقتصادی در پایان تاکید کرد: هیچ گونه دامنه‌ای برای ارزش‌گذاری مسکن در ایران وجود ندارد همانند نبود یک برنامه از قبل تعریف شده برای گرفتن مالیات خانه‌های خالی و تا زیر ساخت‌های چنین برنامه‌هایی درست نشود، شاهد چنین بی نظمی در قیمت‌ها هستیم.

  • نویسنده : معصومه عاروان