حسینی: اقتصاد ما وابسته ارز و دلار است
حسینی: اقتصاد ما وابسته ارز و دلار است

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است که، کشور چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است.

سید احمد حسینی، عضو اتاق بازرگانی ایران و چین، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: در بحث اقتصاد ایران ریال تحت شعاع دلار قرار گرفته اقتصاد ما وابستگی زیادی به ارز و دلار پیدا کرده است.

وی ادامه داد: به همین خاطر وقتی دلار افزایش یا کاهش پیدا می‌کند مستقیم در قیمت کالاهای داخلی تاثیرگذار است. در واقع این ضعف بانک مرکزی است که باید چاره‌ای در این خصوص بیاندیشد.

حسینی افزود: ایران در تحریم ظالمانه آمریکا قرار دارد و به نوعی محاصره اقتصادی شده است، کشور چین می‌تواند در این راستا به اقتصاد ما کمک کند. چون به تنهایی نمی‌توانیم از معضل بزرگ اقتصادی خارج شویم.

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: کشور چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است. چه در زمینه واردات و چه در زمینه صادرات و چین نیز از لحاظ اقتصادی دومین کشور قدرتمند جهان است. کشور چین می‌تواند معضلات اقتصادی ایران تا حد زیادی جبران کند. از بانک مرکزی چین باید کمک گرفت و این‌که الگوی‌برداری شود.

وی افزود: بین ایران و آمریکا جنگ اقتصادی راه افتاده است. در واقع ضررو زیان آن کمتر از جنگ نظامی نیست. این سیاست آمریکاست که در ابتدا کشورها را از لحاظ اقتصادی ضعیف می‌کند و بعد وارد جنگ نظامی می‌شوند. بنابراین قبل از این‌که بخواهند وارد جنگ نظامی شوند با توجه به سوابق آمریکایی عرض می‌کنم ایران باید خود را قوی کند. ارتباط اقتصادی خود را با کشور قدرتمند چین حفظ کند. برخی از کارشناسان محترم در زمینه کاهش وابستگی به ارز صحبت کرده‌اند که باید این مباحث شکافته شوند.

عضو اتاق بازرگانی ایران و چین در پایان گفت: ما باید نفت را استخراج کنیم و به قول قرمایش مقام معظم رهبری از خام فروشی نفت جلوگیری کنیم همانند کشور نروژ تا به رشد اقتصادی بالایی دست یابد. باید به سمت صادرات فرآورده‌های نفتی رو کنیم و از نعمت الهی که در ایران است استفاده کنیم.

 

خبرنگار: معصومه عاروان