جهش کروموزمی جدید در ویروس کرونا بعید نیست
جهش کروموزمی جدید در ویروس کرونا بعید نیست

دکتر مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بعید نیست که جهش کروموزمی جدید داشته باشیم ولی تا به حال جهشی که باعث شود ویروس جدیدی به دنیا معرفی شود، نداشتیم.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، دکتر مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا به خبرنگار ایونا گفت: وقتی یک ویروس دستگاه تنفسی فوقانی در سطح وسیعی تکثیر پیدا کند، امکان جهش کروموزمی آن وجود دارد که در مورد ویروس کرونا این مسئله صادق است و تسهیل انتقال ویروس می‌تواند استعداد ایجاد جهش کروموزومی را بالا ببرد. اگر جهش کروموزومی کم باشد، ماهیت اصلی ویروس را تغییر نمی‌دهد، ولی اگر در حد بالا باشد ویروس جدیدی شکل می‌گیرد که از آن به عنوان یک گونه جدید نام برد.
مردانی همچنین گفت: بعید نیست که جهش کروموزمی جدید داشته باشیم ولی تا به حال جهشی که باعث شود ویروس جدیدی به دنیا معرفی شود، نداشتیم.
وی در پایان گفت: عید امسال کاملا به رفتارهای مردم بستگی دارد، اگر در روزهای پایانی سال سعه صدر داشته باشیم و تمامی پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و دورهمی ها را فاکتور بگیریم، شاید عیدی متفاوت از سال گذشته داشته باشیم در غیراینصورت ممکن است که بیمارستان‌های کشور مملو از بیماران کرونایی شود.

سیده‌ایمان مسئله‌گو
پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز