جاسازی جی پی اس در مجسمه ها!
جاسازی جی پی اس در مجسمه ها!

تعدادی از مجسمه‌های نصب شده در سطح شهر تهران در طی مدت کوتاهی در سال ۱۳۸۹ ناپدید شدند. مقامات ایران آن را سرقت اعلام کرده‌اند .

به گزارش ایونا، تعداد این مجسمه‌ها تا اردیبهشت ۸۹ به ۱۲ مورد رسیده که هر یک بین ۷۰ تا ۷۰۰ کیلو وزن دارند. محمدباقر قالیباف شهردار تهران امکان سرقت با انگیزه‌های غیر مالی را رد نکرده و پیگیری آن را از مسئولیت‌های نیروی انتظامی اعلام کرده‌است. گروه ویژه‌ای هم در پلیس آگاهی مأمور رسیدگی به موضوع سرقت‌های شده اما تاکنون خبری در مورد دستگیری یا یافتن نشان سارقان اعلام نشده‌است. سرقت مجسمه در سایر شهرهای ایران نیز روی داده از جمله در شیراز دیگ نذری مجسمه ای که به مناسبت پخت بزرگترین غذای نذری جهان در یکی از پارک های این شهر نصب شده بود سرقت شد.

 

از دزدی سردیس ها تا دزدی دیواره های صداگیر

محمود میرلوحی یکی اعضای شورای شهر تهران ، نظریه های مطرح شده در رابطه با امکانات محافظتی و مراقبتی المان های شهری را امری کارساز دانست.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایونا، در ارتباط با امکانات امنیتی مجسمه ها و سردیس ها اعلام کرد: امکانات حفاظتی مناسب و قابل قبولی اعلام شده است؛ مانند نصب جی پی اس در مجسمه ها . میرلوحی خاطرنشان کرد: همچنین می توان از المان های برنجی، ساخت سردیس های سنگی و افزایش دوربین های امنیتی برای المان های ارزشمند شهری بهره برد.
وی در پاسخ به اجرایی بودن این پروژه گفت: این پروژه کارساز بوده و تصمیمات لازم در این خصوص گرفته می شود.

 

امان از برخی پیمانکاران شهرداری

شهریور امسال اعلام خبر مفقود شدن سردیس قیصر امین پور در منطقه دو تهران، بار دیگر این پرسش را در ذهن‌ها ایجاد کرد که آیا دزد مجسمه‌های تهران بار دیگر بازگشته است؟! اما ۱۴ مهر زمانی که فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران خبر کشف سردیس قیصر امین‌پور را اعلام کرد، برای مقطعی این نگرانی‌ها پایان یافت.

سردار حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه شورا (۲۱ مهر) در جمع خبرنگاران گفت: باند کسانی که دیواره های صداگیر را سرقت می کردند نیز منهدم شدند و باید بگویم متأسفانه برخی از آنها پیمانکاران شهرداری هستند.

 

 

خبرنگار: نسترن شاکر