“توییتر” نقش جاسوس را برای عربستان ایفا می کند
“توییتر” نقش جاسوس را برای عربستان ایفا می کند

دادگاه سانفرانسیسکو آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که دولت عربستان با استفاده از شبکه اجتماعی توییتر از منتقدین و فعالان سیاسی خود در کشور جاسوسی می‌کند.

به گزارش گروه خبری ایونا به نقل از آسوشیتدپرس، براساس پرونده‌ای که دادگاه سانفراسیسکو آمریکا در حال بررسی آن است، عربستان برای زیرنظرگرفتن فعالیت‌های منتقدین و فعالان سیاسی در شبکه‌های اجتماعی ۲ تن از کارمندان توییتر را برای جاسوسی از کاربران منتقد سعودی استخدام کرده است.

براساس گزارش بازرسان دادگاه سانفرانسیسکو، کارمندان به کار گرفته شده در توییتر کلیه اطلاعات کاربران مشخص شده از جمله ایمیل، جزئیات توییت‌ها و محل کاربر را در اختیار دولت عربستان قرار می‌داده‌اند.

در این گزارش که عربستان برای اولین بار توسط آمریکا به جاسوسی متهم می‌شود، دولت ریاض با اعمال نفوذ در توییتر توانسته به جزئیات کاربران بیش از یک میلیون کاربر منتقد و فعال سیاسی دسترسی پیدا کند.

به دنبال انتشار این گزارش، تا کنون هیچ بیانیه از طرف سفارت عربستان در واشنگتن و رسانه‌های بین‌الملل سعودی در مورد این خبر منتشر نشده است.

جاسوسی عربستان از منتقدین از شبکه اجتماعی توییتر در حالی مطرح می‌شود که در سال گذشته «جمال خاشقچی» نویسنده منتقد آل سعود به دستور شخص محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول به طرز وحشتناکی به قتل رسید.