توسعه ۱۵۰ درصدی فضای کتابخانه‌های عمومی
توسعه ۱۵۰ درصدی فضای کتابخانه‌های عمومی

به گزارش گروه خبری ایونا، فرماندار چرداول گفت: رشد و توسعه‌ زیرساخت‌های کتابخانه‌های عمومی در این شهرستان در دولت تدبیر و امید چشمگیر و بی نظیر بوده است. الیاس فتاحی روز چهارشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان چرداول افزود: تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در جامعه بویژه قشر جوان و نوجوان کار […]

به گزارش گروه خبری ایونا، فرماندار چرداول گفت: رشد و توسعه‌ زیرساخت‌های کتابخانه‌های عمومی در این شهرستان در دولت تدبیر و امید چشمگیر و بی نظیر بوده است.

الیاس فتاحی روز چهارشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان چرداول افزود: تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در جامعه بویژه قشر جوان و نوجوان کار بزرگی است و با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و فضای مجازی جذب کردن مردم به کتاب و کتابخانه کاری دشوار است و باید در این راستا همگان مشارکت داشته باشند.

وی اضافه کرد: کتابخانه‌های عمومی یک مکان فرهنگی و محلی برای بروز اندیشه‌های خلاق و از عوامل موثر در افزایش سطح آگاهی مردم و ایجاد علاقه در افراد برای مطالعه هستند.

فرماندار چرداول تاکید کرد: مطالعه کتاب از ضرورت‌های جامعه امروزی است که ترویج و اشاعه فرهنگ آن نیازمند عزم ملی است و مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی را می طلبد.

فتاحی به تعداد کتابخانه‌های عمومی شهرستان قبل و بعداز دولت تدبیر و امید اشاره کرد و یادآور شد: قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تعداد کتابخانه‌های عمومی فقط سه باب بود ولی در طول ۶ سال گذشته بدلیل نگاه ویژه دولت تعداد کتابخانه‌های عمومی به هفت باب رسیده و ۲ باب کتابخانه عمومی دیگر نیز در دست ساخت است.

وی افزود: کتابخانه عمومی روستای چشمه ماهی بخش هلیلان دهه فجر امسال و کتابخانه عمومی روستای وارگه آسمان آباد نیز سال آینده به بهره برداری می رسد که جهش بزرگی در ارتقای تعداد فضای فرهنگی بویژه کتاب و کتابخوانی ایجاد خواهد کرد.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی چرداول با تقدیر از اقدامات خوب کتابخانه‌های عمومی سطح شهرستان اضافه کرد: همزمان با هفته کتاب امسال تعداد ۸۰ برنامه متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی نقاط شهری و روستایی اجرا شد و همچنین هشت هزار نفر از این اماکن فرهنگی بازدید و یک هزار نفر از این تعداد به عضویت کتابخانه‌های عمومی درآمده اند.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان ایلام نیز در این جلسه گفت: طی یکسال گذشته بیش از پنج هزار برنامه متنوع فرهنگی و کتابخوانی در ۴۳ باب کتابخانه عمومی استان برگزار شده که مسابقات کتابخوانی، قصه گویی، کارگاه های آموزشی، نقاشی، اجرای کانون های ادبی، شب شعر، کارگاه داستان نویسی، نقد کتاب، رونمایی از کتاب های منتشر شده توسط مولفان ایلامی، نشست های متعدد کتابخوانی و نمایشگاه های کتاب از مهمترین این برنامه هاست.

مراد جلیلیان ادامه داد: بیش از ۶۰۰ برنامه فرهنگی در سطح استان ایلام همزمان با هفته کتاب برگزار و ۱۰۰ هزار نسخه کتاب در قالب فرهنگ اهدای کتاب از مردم بافرهنگ و کتاب دوست ایلامی جمع آوری شده است.

و تعامل و ارتباط بین مردم و کتابخانه‌های عمومی را مناسب دانست و گفت: با کمک مردم و اعضای کتابخانه‌های عمومی تعداد زیادی نوشت افزار و لوازم التحریر با ارزشی بیش از ۸۰۰ میلیون ریال در بین سیل زدگان و مناطق محروم توزیع شده است.

پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی توسط شهرداری ها، برگزاری خاطره گویی بمناسبت فتح میمک، برگزاری کلاس های آموزشی، مشارکت عمومی برای تشویق مردم به کتابخوانی، بهره برداری از کتابخانه عمومی روستای چشمه ماهی بخش هلیلان و پیگیری روند ساخت کتابخانه عمومی روستای وارگه از مصوبات انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان چرداول بود.

شهرستان چرداول به مرکزیت شهر سرابله در ۳۰ کیلومتری ایلام قرار دارد و دارای هفت باب کتابخانه عمومی در سرابله، آسمان آباد؛ شباب، بلاوه تره، هلیلان، زنجیره علیا و زیرتنگ بیجنوند است.

  • منبع خبر : ایرنا