شرفی: ما می‌توانیم اقتصاد را از نفت خارج کنیم
شرفی: ما می‌توانیم اقتصاد را از نفت خارج کنیم

یک کارشناس سیاسی گفت: رفتارهای بین‌الملل ناخواسته یک‌سری واکنش‌ها از خود نشان داده که به زندگی مردم در کشور اثر گذاشته است. در هر صورت ما می‌توانیم اقتصاد را از نفت خارج کنیم.

غلامرضا شرفی، کارشناس سیاسی، به خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، گفت: ما با شرایط خاص تحریم صد در صدی و کاملا به ناحق روبرو شده‌ایم. این را در نظر داشته باشید که نفت در اقتصاد ما نقشی دیگر ندارد.

وی ادامه داد: نفت منبع درآمد کشور ما بوده است و تبادلات اقتصادی را با توجه به فروش نفت انجام داده‌ایم.

شرفی تصریح کرد: در بحث انرژی هسته‌ای از ابتدای جهان سرمایه‌دار و استکباری از ورود ایران در این باشگاه بزرگ یعنی توانایی داشتن، بهره‌برداری از این تکنولوژی و علم دنیای غرب مباحث ایران را نتوانست انجام دهد.

وی خاطرنشان شد: در این زمینه متاسفانه با کشوری مثل ایران موضع عقلایی صورت نگرفته و به صورت تحاکمی عمل شده است. موضوع ما هم منطقی بود و توانایی داشتن این امر را با داشتن دانشمندان مطرح داشتیم و می‌دانست اگر ایران در این بحث به خودکفایی و دارایی برسد قطعا می‌تواند تحولی در موضوع اقتصاد منطقه‌ای و اقتصادی کشور داشته باشد.

شرفی اضافه کرد: از این‌رو تحریم‌ها را علیه ایران و انرژی هسته‌ای آغاز کردند و دارا بودن این تکنولوژی را بهانه کردند تا بتوانند به ایران فشار بیاوردند. وقتی برجام را پذیرفتیم که منطقا نباید می‌پذیرفتیم اما با توجه به شرایط و ضرورت‌هایی که این توافق‌نامه داشت خیلی از مسایل پیشرفت در انرژی هسته‌ای دست ما را بست.

وی بیان کرد: دنیا شاهد بود که ما منطقی برخورد کردیم و علمی به موضوع برجام نگاه کردیم. با همین تفاسیر پذیرفتن برجام را دلیل بر ضعف ما دانستند.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: چنان‌چه بارها خواستند به ما فشار بیاورند که ما انعطاف به خرج ‌دهیم و صاحب امتیاز ‌شوند و دولت آمریکا این را گفته بود که فشار به ایران بیاورید که از ایران امتیاز بگیرید.

وی افزود: صدای به ناحق آن‌ها را شنیدیم و تحمل کردیم و به صورت پروتکل درآورده‌ایم. آمریکایی‌ها بدون در نظر گرفتن نظرات همکاران خود از برجام بیرون رفتند. اما اقتصاد یک سری مولفه‌ها و اهرم‌ها دارد که بخشی از آن به نظام داخلی کشور برمی‌گردد.

این کارشناس سیاسی در پابان گفت: بخشی از آن به روابط بین‌الملل برمی‌گردد. این رفتارهای بین‌الملل ناخواسته یک‌سری واکنش‌ها از خود نشان داده که به زندگی مردم در کشور اثر گذاشته است. در هر صورت ما می‌توانیم اقتصاد را از نفت خارج کنیم.

 

خبرنگار: معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز