تمدن سوخت‌های فسیلی در آستانه فروپاشی/کشور از انرژی های تجدیدپذیر غافل است
تمدن سوخت‌های فسیلی در آستانه فروپاشی/کشور از انرژی های تجدیدپذیر غافل است

دکترعسگری عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: این باور باید در ذهن سیاستمداران و سیاستگذاران ما بوجود آید وگرنه می‌تواند لحظه مرگ و زندگی برای یک کشور و تمدن چندین هزار ساله را رقم بزند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، دکترعسگری عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس حوزه انرژی و سیاست به مناسبت پنجم اسفندماه روز بزرگداشت زمین به خبرنگار ایونا گفت: از زمان دومین انقلاب صنعتی که تقریبا از ۲۰۰سال قبل آغاز شده، انرژی سوخت‌های فسیلی منبع مهم انرژی به شمار می‌آیند. در واقع ستون فقرات انرژی انقلاب صنعتی بشر سوخت‌های فسیلی است که تبعات بسیاری را برای انسان و برای کره زمین به همراه داشته است.
وی افزود: با آمدن زغال سنگ و بعد از آن نفت به عرصه انرژی و وجود لوکوموتیوها در بدو امر و بعد از آن ماشین‌های درون سوز و ساخته شدن جاده‌ها و بعد از آن هواپیما سرعت حرکت بشر روی زمین افزون شد و همچنین مصرف سوخت های فسیلی به شدت فزونی یافت که تبعات بسیاری به همراه داشت.
عسگری در ادامه گفت: تمدنی که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم، تمدنی برآمده از سوخت های فسیلی است. بدین معنا که تمام زندگی و معیشت، سیاست و نوع حکومت به نحوه استفاده از انرژی های فسیلی مرتبط شده است.
وی با بیان اینکه انرژی می‌تواند با حکومت و سیاست گره محکمی داشته باشد، اضافه کرد: کشورهای رانتی و کشورهایی که منابع عظیم طبیعی دارند و درآمد کشورشان از طریق فروش منابع طبیعی به دست می‌آید، از نوعی سیاست و حکومتی برخوردارند که با کشورهایی که دارای منابع طبیعی نیستند، متفاوت می‌باشند.
عسگری عنوان کرد: در حال حاضر جهان به نقطه ای رسیده که تمدن سوخت‌های فسیلی در آستانه فروپاشی است. به این معنا که تا سال ۲۰۳۰، شاهد شکسته شدن استخوان های تمدن برآمده از انرژی سوخت‌های فسیلی باشیم. اگر به تحولات جهانی دقت کنید، درمی‌یابید که به گفته جان کری ۹سال دیگر فرصت تا نجات دادن زمین مانده است.
وی افزود: تقیقات گسترده‌ای که محققان و دانشمندان در این خصوص انجام دادند، کاملا نشان دهنده آن است که جهان از تمدن سوخت‌های فسیلی در حال گذر است و به سمت تمدن برآمده از انرژی‌های تجدیدپذیر در حال حرکت می‌باشد. در جهان جدید و در جهانی که انرژی تجدیدپذیر برآن حاکم است، بستر تمدن آن اینترنت است. در تمدن قبل برای انتقال داده دچار زحمت بودیم و می‌بایست برای آن هزینه پرداخت می‌شد لیکن اکنون برای انتقال داده با کمترین زحمت و هزینه این امر صورت می‌پذیرید.
عسگری تصریح کرد: در تمدن انرژی تجددپذیر انتقال داده، مسافر و کالا نیز به همان اندازه رایگان می‌شود که اکنون انتقال داده رایگان شده است. به واسطه اینکه نظام حمل و نقل و شبکه حمل و نقل با big data گره می خورد و اطلاعات به سرعت پردازش می‌شوند و انرژی تقریبا رایگان خواهد بود و سرعت انقال مسافر و کالا افزایش یافته و از هزینه آن به شدت کاسته می‌شود و برای مسئله رانندگی برای تمدن برآمده از انرژی‌های تجدیدپذیر همان حس نوستالژیک خواهیم داشت که امروزه برای اسب سواری داریم و نشانه‌های آن همان ماشین‌های الکتریکی و برقی و بدون راننده هوشمند است.
وی افزود: سرعت پردازش اطلاعات در دنیای جدید فوق العاده بالاست و بسیار کمتر از آنچکه به ذهن خطور می‌کند، به آن نقطه خواهیم رسید و این تحولات برای کشور ما کاملا مغفول مانده و در دستور کار سیاستمداران کشور دیده نمی‌‌شود و که اگر فکری نکنیم، ممکن است با فروپاشی اقتصادی روبه‌رو شویم.
عسگری در پایان گفت: باید به مرحله باور برسیم که عمر انرژی‌های فسیلی تمام شده و این سلسله لنگ می‌زند و این باور باید در ذهن سیاستمداران و سیاستگذاران ما بوجود آید وگرنه می‌تواند لحظه مرگ و زندگی برای یک کشور و تمدن چندین هزار ساله‌ای را رقم بزند.

سیده‌ایمان مسئله‌گو