حسنبیکی: تغییر در قانون اساسی نیازمند رفراندوم است
حسنبیکی: تغییر در قانون اساسی نیازمند رفراندوم است

یک کارشناس و تحلیل‌گر سیاسی گفت: تغییر و یا اصلاح قانون اساسی باید به شکل رفراندوم باشد تا مردم نظر دهند.

ابوالفضل حسنبیکی، کارشناس و تحلیل‌گر سیاسی، در خصوص رفراندوم به خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، گفت: همانگونه که در مراحل گذشته هم یک تغییراتی در قانون اساسی داشتیم طبیعتا پس از طی شدن یک دوره از تاریخ نیاز است در قانون اساسی تغییراتی ایجاد شود.

وی ادامه داد: همانند دوره قبل که حضرت امام خمینی (ره) تعدادی از مجلسیون و افراد دولتی و تعدادی از طرف ایشان تعیین شدند تا تغییراتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی داده شود و انجام شد.

حسنبیکی خاطرنشان کرد: براساس شرایطی که وجود دارد ما شاهد بن‌بست‌هایی هستیم که باعث ضرر و زیان‌های فراوانی به جمهوری اسلامی شده است. مثلا شاهد بودیم چهار ماه از سال وزارت صمت با سرپرست اداره شد.

این کارشناس و تحلیل‌گر سیاسی یادآور شد: لذا وزارت خانه‌ای به این عظیمی که با سرپرست اداره شود، قطعا عناصر این مجموعه از بلاتکلیفی سوءاستفاده کرده و هرج و مرج در کشور به وجود آورده و دود آن به چشم ملت ایران رفت و خسارت بزرگی را در پی داشت.

وی افزود: در دوران ریاست آقای احمدی نژاد پس از ادغام سه وزارت خانه با هم معضل بزرگی برای کشور به وجود آمد. همین امر باعث شد تا وزارت بازرگانی اختیار نداشته و به سه وزارت خانه اجرایی واگذار شود. طبیعتا قیمت یک خودرویی که ۳۰ میلیون بوده امروز به ۱۵۰ میلیون برسد.

حسنبیکی عنوان کرد: این در صورتی است که اگر قیمت ارز ۵ برابر شده باشد ولی بخش اعظم تولید خودروسازان ۹۵ درصد آن‌ داخلی است. دلیلی ندارد به این راحتی قیمت‌ها تا این اندازه رشد پیدا کند.

این کارشناس و تحلیل‌گر سیاسی ادامه داد: نواقصی است که در قانون اساسی وجود دارد و باید این مساله به هر شکل حل شود. از بازی در دست عناصر یا از دست دعوای جناحی و حزبی خارج شود و به منافع ملی و ارزی پرداخته شود.

وی اظهار کرد: براساس گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی باید اصلاحی در قانون اساسی داده شود. در دنیا احزاب، کشور را اداره می‌کند یا کشورها پارلمانی هستند یا براساس پادشاهی اداره می‌شوند. در نهایت یک نفر مشخص است که باید پاسخگو مردم باشد.

حسنبیکی اضافه کرد: ما با یک خلایی مواجه شده‌ایم که این خلاء را گردن هم انداخته‌ایم. برای جمهوری اسلامی زیبنده نیست که هنوز فکر کنیم که شاه همان شاه بوده بنی صدر همان بنی صدر بوده و دولت‌ها یکی پس از دیگری همان راهی را برود که شاه انجام داده و گردن دولت‌های قبلی بیندازد.

وی افزود: ما شاهد باغ‌ها و زمین‌های فراوانی هستیم که به صورت مرغوب در اختیار دلالان قرار گرفته و دلالان آن‌ها را به ویلاها و باغ‌ها تبدیل کرده و پس از آن قوه قضاییه برای تخریب ورود می‌کند. چهره کشور را به فلسطین تبدیل می‌کند.

حسنبیکی با اشاره به اینکه اکثر مردم خواهان اصلاحات قانون اساسی هستند گفت: تغییر و یا اصلاح قانون اساسی باید به شکل رفراندوم باشد تا مردم نظر دهند که ایران به شکل چند جزیره تبدیل شود و شوراها خود در سطح شهرها و روستاها اقداماتی انجام دهند. بدون اینکه به کسی پاسخگو باشند. نمی‌شود در چند جا قانون‌گذاری داشته باشیم.

وی اذعان کرد: یکی از نیازهای ضروری کشور امروز تشکیل دادن مجلس سناست. چرا که مجلس جمهوری اسلامی شاهد ۵۲ یا ۵۷ نفر از ۲۹۰ نفر نماینده هستیم که تجربه مجلس و کار اجرایی را دارند. اکثرا تازه‌کار هستند. پس از ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی همان کاری را می خواهند انجام دهند که در مجلس اول رخ داد. تجربه پایینی دارند که این مجلس نمی‌تواند به منافع ملی بنگرد.

حسنبیکی ادامه داد: اگر این حالت و وضعیت اصلاح نشود، معضلات ما بدتر می‌شود. مخصوصا در وضعیت اقتصادی که شاهد هستیم درآمدهای ارزی کم نیست اما فرار درآمدهای ما در کشور زیاد است. فرار ثروت و دلار در کشور زیاد شده است. تجربه نشان داده که به گونه‌ای عمل کنیم که قانون بر کشور حاکم باشد.

این کارشناس و تحلیل‌گر سیاسی در پایان با ذکر یک مثال گفت: رییس کمیسیون کشاورزی در تلویزیون اعلام می‌کند گندم کیلویی ۴۰۰۰ تومان فردا توسط دلالان قیمت گندم ۴۵۰۰ تومان می‌شود. طبیعتا جو، علوفه، خوراک دام و طیور دو برابر می‌شود. در نتیجه همه مواد غذایی گران شده و دود آن به چشم مردم می‌رود.

 

خبرنگار: معصومه عاروان