تصمیمات جدید برای خلوت کردن اماکن عمومی
تصمیمات جدید برای خلوت کردن اماکن عمومی

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران گفت: پیشنهاد ما این است که وقتی شرایط اقناعی وجود ندارد، اقدامات بازدارنده جدی تری برای این افراد انجام شود.

به گزارش گروه خبری ایونا، علیرضا زالی درباره آخرین وضعیت بیماری کووید _۱۹ در کلان شهر تهران، گفت: ما امروز با حضور فرمانده سپاه تهران و معاون عملیاتی قرارگاه ثارالله گشت هوایی را در تهران انجام دادیم. متأسفانه بررسی‌های میدانی ما نشان می‌دهد که مردم در شهر و به‌ویژه در برخی بوستان‌ها نشسته و پیکنیک برگزار کرده‌اند.

وی افزود: در عین حال تردد در سطح شهر به ویژه نقاط مرکزی و جنوبی شهر تهران از یک ریتم غیرقابل قبولی برخوردار بود و به خصوص تردد در مبادی خروجی شهر هم قابل توجه بود. این وضعیت به این معناست که بخشی از مردم هنوز داستان ویروس کرونا را جدی نگرفته‌اند.

زالی تاکید کرد: باید توجه کرد که ویروس کرونا، ویروسی بی رحم بوده و درصد کشندگی بالایی دارد. هر فردی می‌تواند به این ویروس مبتلا شود. هر فرد می‌تواند بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا حتی اگر سالم هم باشد، شرایط بالینی متفاوتی را تجربه کند. بنابراین مطلقاً این تسامح، ساده انگاری دلیلی بر شجاعت افراد نیست که فکر کنند می‌روند به پیکنیک و… و مبتلا نخواهند شد.

وی درباره تعطیلی اماکن شلوغ و بوستان‌ها نیز گفت: اماکنی که به طور بالقوه امکان تجمع در آن‌ها وجود دارد، تعطیل هستند. مانند سینماها، فرهنگسراها، مساجد و حتی نمازهای جمعه. مردم هم باید با ما همکاری کنند. متأسفانه برخی افراد به صورت کاملاً سهل انگارانه با این موضوع برخورد می‌کنند. این فقط مشکل برای خود فرد ایجاد نمی‌کند، بلکه وقتی ویروس را در سطح جامعه منتقل می‌کنید، موجب بازچرخش ویروس شده و دیگران و سایر شهروندان نیز آسیب می‌بینند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران گفت: پیشنهاد ما به شهرداری این است که در بوستان‌هایی که امکان مقابله با ورود افراد در آن‌ها وجود دارد، این ممنوعیت اعمال شود. البته برخی بوستان‌ها فاقد مرزهای جداکننده هستند و حصاری نداشته و عملاً در بافت شهری تنیده شده‌اند که مردم باید رعایت کنند. ما تاکید می‌کنیم که تمام ظرفیت‌ها و مکان‌های بالقوه ای که افراد می‌توانند در آنجا تجمع کنند، باید به حداقل رسانده شود. در تهران تصمیمات خوبی هم از سوی ستاد مقابله با کرونا و هم از سوی استاندار اتخاذ شده است و بخشی از این تصمیمات در شهرداری در حال اعمال است، اما مردم مهمترین ابزار کنشگر این موضوع هستند.

زالی اظهار کرد: طبق مشاهدات میدانی ما مردم در برخی از حواشی بوستان‌ها نشستند. پیشنهاد ما این است که وقتی شرایط اقناعی وجود ندارد، اقدامات بازدارنده جدی تری برای این افراد باید انجام شود. زیرا این افراد به این گونه خطای انسانی انجام می‌دهند و سایر شهروندان را در معرض خطر قرار می‌دهند. پیشنهاد ما این است که حتماً برخوردهای بازدارنده انجام شده و حتی از طریق قوه قهریه با حضور این افراد در اماکن عمومی جلوگیری شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر