نظام بانکی نمی‌تواند تسهیلات ارزان قیمت دهد!
نظام بانکی نمی‌تواند تسهیلات ارزان قیمت دهد!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نظام بانکی نمی‌تواند تسهیلات ارزان قیمت دهد. زیرا پول گران شده و باید با سود بالا انجام گیرد تا هزینه‌های اولیه جبران شود.

غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی، در خصوص اینکه آیا بانک‌ها عامل اصلی رشد تورم و نقدینگی است؟ به خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: بانک‌ها می‌توانند در این زمینه به رشد نقدینگی کمک کنند. اگر سیاست بانک‌ها در این زمینه اشتباه باشد می‌تواند رشد نقدینگی را کم کند.

وی ادامه داد: اما در حال حاضر سرمایه‌های سرگردانی که در دست مردم است و دنبال سودهای کلان هستند و هر زمان این‌ها را به بازار ارز، مسکن، طلا و خودرو هجوم می‌برند و بانک‌ها در این راستا می‌توانند نقش به سزایی را داشته باشند. این ظلم در حق نظام بانکی است.

مرحبا تصریح کرد: بازار سرمایه ما آن قدر رشید نشده که بتواند سرمایه‌های مردم را جمع‌آوری کند تا با پرداخت یک سود عادلانه به مردم بتواند رشد نقدینگی را تقویت کند.

وی خاطرنشان کرد: با یک سقوط عجیب و غریب همه سرمایه مردم به باد می‌رود. ما جایی برای رشد نقدینگی و سرمایه مردم نداریم. پول‌هایی که در خانه‌ها انباشته شده ارز و ریال سرگردان در بازار نمی‌تواند جای مطمئنی سرمایه‌گذاری کنند. لذا این پول‌ها در بازارهایی سرمایه‌گذاری می‌شود که ریسک بالای دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: دولت برنامه‌ای ندارد که سرمایه‌ها را هدایت و کمک کند. نظام بانکی نمی‌تواند تسهیلات ارزان قیمت دهد. زیرا پول گران شده و باید با سود بالا انجام گیرد تا هزینه‌های اولیه جبران شود. پول برای نظام بانکی گران تمام می‌شود.

 

خبرنگار: معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز