بی‌توجهی به ارزیابی اثرات زیست‌محیطی
بی‌توجهی به ارزیابی اثرات زیست‌محیطی

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در سومین نشست کمیته تخصصی محیط زیست کلانشهرهای کشور بر هم افزایی و تعامل جهت بهبود شاخص‌های محیط زیستی، استفاده از تجربیات موفق کلانشهرها و ارائه راهکارهای اجرایی در زمینه مسایل محیط زیستی تاکید کرد.

به گزارش گروه خبری ایونا، شینا انصاری در سومین نشست کمیته محیط زیست و توسعه پایدار کلانشهرهای کشور با اشاره به روند مثبت برگزاری این نشست‌ها و مشارکت فعال و پویای شهرداری سایر کلانشهرها گفت: امید است برگزاری این نشست ها منجر به رسیدن به نتایج مطلوب جهت ارتقای سطح شاخص‌های محیط زیستی و پیشرفت شهرهای کشور شود.

دبیر کمیته محیط زیست کلانشهرها افزود: دولت در ۲۲ خرداد ماه سال جاری مصوبه‌ای را تحت عنوان «مدیریت سبز» تصویب و ابلاغ کرد که در این راستا شهرداری‌ها مکلف هستند تا بحث مدیریت سبز را با اصلاح الگوی مصرف منابع و بهینه‌سازی مصرف انرژی اجرایی کنند.

انصاری با اشاره به اینکه محور اصلی این نشست ارزیابی اثرات محیط زیستی و تهیه پیوست های زیست محیطی پروژه‌های توسعه‌ای در شهرهای کشور است، گفت: در شهرداری تهران کمیته فنی غربالگری نیازمندی پروژه‌های عمرانی و زیربنایی شهرداری تهران به پیوست اثرات زیست‌محیطی را پس از بررسی کارشناسی با حضور متخصصان ذیربط شناسایی می‌کند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار افزود: بررسی سیلاب‌های اخیر که در اوایل سال جاری استان‌های زیادی را درگیر کرد و اثرات مخربی را به دنبال داشت، نشان می‌دهد که یکی از دلایل اصلی این سیلاب‌ها بی‌توجهی به ارزیابی اثرات زیست‌محیطی پروژه‌های توسعه‌ای و ملحوظ نکردن ضوابط محیط زیستی در ساخت و سازهاست که باعث تشدید آثار و عوارض مخرب سیل ها شد.

در ادامه نشست، سید حبیب راضی – مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور- اظهار کرد: با توجه به پیگیری‌ها و جلسات مشترک با دولت و مصوبه مجلس شورای اسلامی مقرر شد عوارض حاصل از  ۸ گروه کالایی مخرب محیط زیست به موضوع مدیریت پسماند در شهرداری‌های کشور اختصاص یابد.

راضی با بیان اینکه در حال حاضر کشور به ۲۸۴ بخش تقسیم شده است که هر بخش شامل تعدادی شهر و روستاست،گفت: این اعتبارات برای سرمایه‌گذاری در تمامی فعالیت‌های حوزه پسماند از جمله جمع‌آوری و پردازش اختصاص یافته است.

وی در ادامه از تصویب آیین‌نامه اجرایی هوای پاک در کمیسیون‌های دولت خبر داد و اظهارکرد: در این آیین‌نامه مقرر شده است که اگر سرانه فضای سبز در شهرهایی با جمعیت بالاتر از ۵۰ هزار نفر به ۱۵ مترمربع یا بالاتر ازآن برسد، تامین نهال آن با جهاد کشاورزی، زمین با منابع طبیعی، آب از طریق آب و فاضلاب و اجرا و نگهداری از فضای سبز بر عهده شهرداری خواهد بود.

راضی بر استفاده از ظرفیت کمیسیون کلانشهرها در هیئت دولت تاکید کرد و گفت: در سال ۹۳ از تعداد ۸ سندی که در این کمیسیون به تصویب رسید ۶ سند مربوط به حوزه خدمات شهری و محیط زیست بوده است.

کمال مرادی – دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران – نیز در این نشست با بیان اینکه حل مشکلات زیست‌محیطی به‌ویژه آلودگی هوا از مهمترین دغدغه‌های شهرداری کلانشهرهاست،اظهارکرد: با همفکری و هم‌افزایی نظرات فنی و کارشناسی مدیران شهرداری‌ها و پیگیری‌های این مجمع توانستیم تا حدودی حمایت و اعتبارات دولتی را برای توسعه حمل و نقل عمومی جذب کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، مرادی با بیان اینکه در حال حاضر موضوع آلودگی هوا، ترافیک و افزایش جمعیت شهری، یکی از مشکلات و چالش‌های جدی دولت و شهرداری کلانشهرهاست،گفت: با توجه به اهمیت روز افزون محیط زیست در شهرهای بزرگ، این مجمع آمادگی دارد پیشنهادات کارشناسان این کمیته را در قالب سند زیست‌محیطی در نشست شهرداران و پس از آن در کمیسیون ویژه دولت مطرح کند و به تصویب برساند.

  • منبع خبر : ایسنا