بغداد به دنبال خرید «اس – ۳۰۰» از روسیه است
بغداد به دنبال خرید «اس – ۳۰۰» از روسیه است

جواد قندیل قصد کشورش برای خرید سامانه موشکی «اس - 300» از روسیه را تایید کرد.

به گزارش گروه خبری ایونانیوز، «سعد جواد قندیل» سفیر عراق در تهران، مذاکرات بغداد با مسکو برای خرید سامانه موشکی «اس – ۳۰۰» را تایید کرد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» توضیح داد: مسئله خرید اس – ۳۰۰، بر روی میز مذاکرات عراق و روسیه قرار دارد و ممکن است که عراق این سامانه را خریداری کند.

سفیر عراق در ایران گفت که روابط عراق و روسیه در سایه تلاش‌های بغداد برای برقراری روابط با کلیه کشورهای همسایه، بسیار خوب است. عراق به دنبال تنوع دادن به منابع تسلیحات خود است و ما چندین قرارداد تسلیحاتی با روسیه داریم.

پنجشنبه پیش (۱۹ دی)، «محمد رضا» رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت که مسکو و بغداد مذاکرات خود را برای خرید سامانه اس – ۳۰۰ را بار دیگر آغاز کرده‌اند. این موضوع مدت‌ها پیش باید تمام می‌شد؛ همان زمانی که پایگاه‌های الحشد الشعبی در بغداد و استان‌های دیگر هدف قرار گرفت و نیاز به این نوع سلاح بود.

وی تایید کرد که مسئولان مربوطه پس از این حملات برای آغاز دوباره مذاکرات وارد عمل شدند، اما نمی‌داند که در حال حاضر روند گفت‌و‌گوها به کجا رسیده است.

«ایگور کورتشنکو» عضو شورای وزارت دفاع روسیه نیز چندی پیش به اسپوتنیک گفت که روسیه می‌تواند با موشک‌های اس-۴۰۰ پدافند هوایی عراق را بهبود بخشد. او تأکید کرد که ترور سردار قاسم سلیمانی در بغداد نشان داد که عراق نیاز به تقویت سامانه پدافند هوایی خود دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس