عابدین: دوران «با لباس عروس بیا با کفن برو» به پایان رسید
عابدین: دوران «با لباس عروس بیا با کفن برو» به پایان رسید

یک روانشناس معتقد است، دختران ما با حرف‌هایی مانند «با لباس عروس بیا با کفن برو» سازگاری ندارند بلکه به دنبال رضامندی از روابط زناشویی بوده و در پی یک مچ یا پیچی هستند که به مهره‌شان بخورد.

علیرضا عابدین، متخصص روانشناسی بالینی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در خصوص ضرورت مشاوره قبل از ازدواج، اظهار کرد: آمار طلاق در ایران که یک کشور بسیار محافظه کار، ایدئولوژیک و مذهبی دینی، بسیار بالاست و نارضایتی در روابط صمیمانه زناشویی موج می‌زند. از دلایل اصلی آن نیز تغییراتی که در نقش زن و مرد به خصوص زن در جامعه ما به وجود آمده است.

وی افزود: از آنجایی که حدود ۶۰درصد از ورودی‌های دانشگاه‌های ما را دختران تشکلیل می‌دهند و رابطه مستقیم و معناداری میان تحصیلات تکمیلی و درآمدزایی و در نهایت قدرت وجود دارد. از لحاظ تحصیلات تکمیلی و شرایط درآمدزایی وضعیت زنان ما در جامعه تغییر پیدا کرده و به اصطلاح «دستشان در جیب خودشان است». این جریان ترازوی قدرت را تا اندازه‌ای در دهه‌های اخیر تغییر داده و نقش‌ها عوض شده است. و نقش‌هایی که در گذشته ما به آن‌ها عادت کرده بودیم دیگر در دید نیست.

عابدین تاکید کرد: دختران ما با حرف‌هایی مانند «با لباس عروس بیا با کفن برو» سازگاری ندارند بلکه به دنبال رضامندی از روابط زناشویی بوده و در پی یک مچ و یا پیچی هستند که به مهره‌شان بخورد. ما می‌دانیم که در روابط زناشویی انتظار بر این است که دختر و پسر چندین دهه باید با یکدیگر زندگی کنند.

وی یادآور شد: در رابطه زناشویی به دنبال رضامندی هستیم. باید نوع نقش‌ها، نحوه برخورد, تعامل با یکدیگر, شناسایی نوع رابطه, شناسایی دیگری و خود و هک کفر بودن را مورد توجه قرار دهند. توجه به خانواده‌ها و شرایطی که دختر و پسر با یکدیگر و هم کفر بودن سنجیده می‌شوند نیز حائز اهمیت است. با توجه به تغییراتی که در سال‌های اخیر در کشور تجربه کرده‌ایم هنوز یک جامعه خانواده محور هستیم و فقط این دختر و پسر نیستند که با یکدیگر ازدواج می‌کنند بلکه خانواده‌ها نیز با هم درگیر هستند و با یکدیگر رابطه برقرار می‌کنند و این اصل بسیار مهمی است.

عابدین تصریح کرد: تحقیقات روانشناسان نشان داده است که سلامت، سازگاری و رضامندی در روابط زناشویی با روابط زناشویی در جوامع غربی بسیار متفاوت است. در نتیجه شناسایی یکدیگر، خانواده‌ها و شناسایی مواردی که هم کفر بودن را می‌سنجد علاوه بر کاراکتر‌ها، شاخصه‌های شخصیتی و نوع رابطه، الگوهای رفتاری و صفات شخصیتی نیز باید توسط افرادی که خبره هستند و تحصیلات این کار را دارند، سپرده شود. آزمون‌های مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند نشان دهد که آیا پیچ و مهره و این دختر و پسر به هم می‌خورد یا نه و در چه مواقعی ممکن است مشکلاتی داشته باشند و می‌توان با استفاده از این روش‌ها تا حدودی پیش‌بینی کرد که چه نوع مشکلاتی در رابطه زناشویی این دو شخص با یکدیگر با خانواده‌های یکدیگر و یا در جامعه امروزی خواهند داشت.

این روانشناس در پایان گفت: این موارد باید ارزیابی شود و در نتیجه دختر و پسر با چشم‌ها و گوش‌های بازتر می‌توانند وارد یک رابطه صمیمانه شوند. روانشناسان و مشاوران احترام و ارزش بسیاری در این مسائل قائل هستند؛ چراکه این موارد نسل بعدی این جامعه را خواهد ساخت.

 

خبرنگار: نسترن شاکر

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز