دمای هوای کوهرنگ به منفی ۲۴ درجه رسید/ امداد رسانی به ۲۳۰ خودروی گرفتار در کولاک
دمای هوای کوهرنگ به منفی ۲۴ درجه رسید/ امداد رسانی به ۲۳۰ خودروی گرفتار در کولاک

دمای هوا در چهارمحال و بختیاری کاهش قابل توجهی داشته و شهرستان کوهرنگ این استان با دمای منفی ۲۴ درجه سانتی‌گراد، سردترین منطقه کشور گزارش شده است.

به گزارش گروه خبری ایونایوز، یک سامانه بارشی در ابتدای هفته جاری در سطح کشور و استان چهارمحال و بختیاری فعال شد که دمای هوا پس از خروج این سامانه بارشی در مسیر کاهش قرار گرفت.

هم اکنون دمای هوا در سطح استان چهارمحال بختیاری کاهش قابل توجهی داشته و شهرستان کوهرنگ با ثبت دمای منفی ۲۴ درجه سانتی‌گراد سردترین منطقه کشور گزارش شده است.

دمای هوا طی روز نیز در این منطقه منفی است و تردد شهروندان و روستاییان در معابر به علت شدت سرما اندک‌شمار شده است.

هم اکنون مردم شهرستان کوهرنگ با وجود پوشش کامل زمستانی به علت شدت سرما نمی‌توانند مدت زمان زیادی را در خیابان‌ها و معابر تردد کنند.

وجود برف چند متری در ارتفاعات شهرستان کوهرنگ و ورود توده هوای سرد به استان از مهمترین عوامل کاهش دمای هوا در این منطقه است.

یکی از روستاییان شهرستان کوهرنگ، با اشاره به اینکه شهرستان کوهرنگ یکی از مهمترین مناطق برف گیر کشور است، بیان کرد: بارش برف طی ۱۰ سال گذشته در این منطقه به علت خشکسالی کاهش یافته بود.

علی حسینی بیان کرد: بارش برف قابل توجه پس از سال‌ها کم بارشی در این منطقه در انتهای فصل پاییز رخ داد و از همین زمان دمای هوا در این منطقه در مسیر کاهش قرار گرفت.

وی بیان کرد: افت دمای هوا در این منطقه طی سال‌های اخیر بی سابقه بوده و شدت سرما، فعالیت روزانه مردم این منطقه را با مشکل مواجه کرده و مردم بیشتر در خانه‌ها هستند.

حسینی تصریح کرد: شدت سرما در شب‌ها به نحوی است که وسایل گرمایش با وجود اینکه روی آخرین درجه هستند اما فضای خانه همچنان سرد است و سرما احساس می‌شود.

وی عنوان کرد: بسیاری از روستاییان برای مقابله با سرما از کرسی‌های قدیمی استفاده می‌کنند.

امداد رسانی به ۲۳۰ خودروی گرفتار کولاک

سرما و کولاک مسافران و گردشگران زمستانی شهرستان کوهرنگ را نیز غافلگیر کرده است به طوری هلال احمر طی ۲۴ ساعت گذشته به ۲۳۰ خودرو امداد رسانی کرده است و مسافران بسیاری در این منطقه نیز به علت شدت سرما و کولاک اسکان اضطراری داده است.

مدیر جمعیت هلال احمر شهرستان کوهرنگ، اظهار داشت: سرما در شهرستان کوهرنگ موجب یخبندان بی سابقه در این منطقه شده است.

بیژن طاهری بیان کرد: شدت سرما به نحوی است که سطح جاده‌ها و معابر دچار یخ زدگی شده است.

وی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته تاکنون مسافران بسیاری وارد منطقه شدند که سرما و کولاک این مسافران را غافلگیر کرد.

وی بیان کرد: نیروهای امدادی هلال احمر طی ۲۴ ساعت گذشته به ۲۳۰ خودرو امداد رسانی کردند و مسافران بسیاری اسکان داده شده است.

کوهرنگ با دمای منفی ۲۴ درجه سانتی گراد سردترین منطقه استان و کشور گزارش شده است مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری در این زمینه گفت: کوهرنگ با دمای منفی ۲۴ درجه سانتی گراد سردترین منطقه استان و کشور گزارش شده است.

شاهرخ پارسا بیان کرد: دمای هوا در منطقه کوهرنگ طی روز نیز منفی است.

وی بیان کرد: دمای هوا در شهرکرد به منفی ۱۳ درجه سانتی گراد رسیده است.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: دمای هوا در بروجن، سامان، سورشجان، فرخ شهر، و دوآب صمصامی به ترتیب منفی ۱۲، ۱۲، ۱۱، ۱۳ و منفی ۱۲ درجه سانتی گراد گزارش شده است.

وی تصریح کرد: روند کاهش دمای هوا طی امروز نیز در این سطح استان ادامه دارد.

پارسا تاکید کرد: وجود برف چند متری در ارتفاعات شهرستان کوهرنگ و ورود توده هوای سرد به استان از مهمترین عوامل کاهش دمای هوا در این استان است.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: دمای هوا از روز پنج شنبه مسیر افزایشی را در پیش خواهد گرفت.

وی در ادامه با پیش بینی وضعیت آب و هوا در این استان، بیان کرد: بر اساس بررسی آخرین نقشه‌ها و تصاویر ماهواره‌ای امروز افزایش ابر، وزش باد به نسبت شدید، بارش برف و کولاک در برخی مناطق به ویژه در نیمه غربی استان پیش بینی می‌شود.

پارسا بیان کرد: بارش‌ها در نیمه شرقی استان به شکل ضعیف‌تر خواهند بود و وزش باد نسبتاً شدید در نیمه شرقی پیش بینی می‌شود.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: برای روزهای جمعه و شنبه افزایش ابر انتظار می‌رود.

کاهش دمای هوا در چهارمحال و بختیاری موجب تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی مدارس شهرستان کوهرنگ شد.

همچنین مقاطع ابتدایی شهرکرد، بروجن، سامان، بن، لاران، فارسان، کیار، گندمان و بلداجی نیز تعطیل شد.

همه مدارس اردل، میانکوه و خان میرزای استان چهارمحال و بختیاری در تمامی مقاطع تحصیلی نیز فعالیت آموزشی خود را با یک ساعت تأخیر آغاز کردند.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر