افق گردشگری در سال‌های آینده
افق گردشگری در سال‌های آینده

سال ۲۰۲۰ برای بخش گردشگری بین‌المللی، دوره بحران بی‌سابقه بود. سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) تاثیرات بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ در گردشگری بین‌المللی در سال گذشته و انتظارات کارشناسان از مقاومت این بخش در آینده را ثبت کرده است.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، بر اساس داده‌های سازمان جهانی گردشگری در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۲۰، گردشگری بین‌المللی با کاهش ۹۰۰ میلیون ورودی گردشگر بین‌المللی مواجه شده است که ۷۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ کاهش داشته و باعث از دست دادن ۹۳۵ میلیارد دلار درآمدهای صادراتی حاصل از گردشگری بین‌المللی شده است.

از داده‌های ماه اکتبر ۲۰۲۰ سازمان جهانی گردشگری انتظار می‌رفت که تعداد ورودی‌های بین‌المللی ۷۰ تا ۷۵ درصد برای تمام سال ۲۰۲۰ کاهش یابد و گردشگری بین‌المللی به سطح ۳۰ سال پیش بازگردد. این رقم پیش‌بینی‌شده منجر به زیان اقتصادی بیش از ۲ تریلیون دلار در تولید ناخالص داخلی جهانی (GDP) می‌شد که بیش از ۲درصد جهانی در سال ۲۰۱۹ است.

در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۲۰، به‌ویژه آسیا و اقیانوسیه با کاهش ۸۲ درصدی، بیشترین کاهش ورود گردشگران بین‌المللی را داشتند. جنوب شرقی آسیا ۷۸ درصد و شمال شرقی آسیا بیش از ۸۸ درصد کاهش ورود گردشگر بین‌المللی را تجربه کرده است.

این موضوع کاملا قابل‌درک است، زیرا آسیا و اقیانوسیه اولین منطقه تحت‌ تاثیر بیماری کووید- ۱۹ بوده است و کشورهای آسیایی برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران بین‌المللی در سیاست‌های خود بسیار محتاط هستند.

از آوریل تا اکتبر ۲۰۲۰، منطقه آسیا و اقیانوسیه به دلیل سیاست‌های بسته‌شدن مرزهای کشورهای منطقه بیش از ۹۵ درصد از گردشگران بین‌المللی را از دست دادند. از اوایل نوامبر سال ۲۰۲۰، ۵۳ درصد از مقصدهای منطقه هنوز به روی گردشگران بین‌المللی بسته بود.

مناطق اروپا اختلاف نسبی و کاهش دامنه نوسانی داشتند اما اندکی جهش در دو ماه تابستان (جولای و آگوست ۲۰۲۰)، کاهش قبلی از ۸۸ درصد در ژوئن را به ۶۷ درصد در ماه آگوست بهبود بخشید.

ورود گردشگر بین‌المللی به اروپا با ۷۲ درصد در سپتامبر و ۷۶ درصد در اکتبر به‌شدت کاهش یافت. بااین‌حال، اروپا منطقه‌ای است که محدودیت‌های سفر در جهان را با سهولت بیشتری کاسته است. در پایان ماه اکتبر سال ۲۰۲۰، ۹۱ درصد مقاصد اروپا محدودیت سفر به‌طور عمده در میان کشورهای عضو شینگن (۲۶ کشور اروپایی) را کاهش دادند. اروپا از ماه ژانویه تا اکتبر، ۲۰۲۰ کاهش ۶۸ درصدی ورود گردشگر بین‌المللی را تجربه کرد.

در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۲۰، در برخی مناطق دیگر مانند خاورمیانه، آمریکا و آفریقا به ترتیب ۶۹، ۶۸ و ۷۳ درصد کاهش نشان داده‌شده است.

 

  • منبع خبر : ایسنا