اعزازی: از ورود دانشجویان به کشورهای بیگانه جلوگیری کنیم
اعزازی: از ورود دانشجویان به کشورهای بیگانه جلوگیری کنیم

اعزازی گفت: ما می‌توانیم از ورود دانشجویان به کشورهای بیگانه جلوگیری کنیم؛ چرا که این عزیزان هم ارز را از کشور خارج و هزینه می‌کنند و هم از لحاظ فرهنگی به مشکل می‌خورند و مسئولین نیز کم لطفی می‌کنند.

ضیاءا… اعزازی ملکی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ایونا، در خصوص تحصیل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور اظهار کرد: ما در ماه‌ها و سال‌های گذشته همزمان با تغییر ارز، به معنای واقعی کلمه به خانواده‌های دانشجویان فشار می‌آمد. چندین جلسه با مسئولین وزارت علوم و بهداشت در کمیسیون آموزش و تحقیقات ترتیب دادیم و سعی کردیم که دولت را مجاب کنیم تا دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند به نوعی به داخل کشور منتقل شوند تا هم به دانشجویان فشار نیاید و هم بار مسائل بد اخلاقی و فرهنگی که در خارج از کشور برای فرزندان ما وجود دارد، کاسته شود. دولت و مسئولین وزارت علوم و بهداشت یک مقدار شرایط را سهولت ببخشند تا این عزیزان در داخل ادامه تحصیل دهند، اما این مسئله آنقدری که باید اتفاق نیافتاد.

وی افزود: ما می‌توانیم از ورود دانشجویان به کشورهای بیگانه جلوگیری کنیم؛ چرا که این عزیزان هم ارز را از کشور خارج و هزینه می‌کنند و هم از لحاظ فرهنگی به مشکل می‌خورند و مسئولین نیز کم لطفی می‌کنند. اگر این هزینه‌ها در داخل صرف دانشجویان و اساتید شود به دانشگاه‌ها کمک مالی می‌شود.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد تحصیل دانشجویان افغانستانی در ایران بیان کرد: به عقیده من تحصیل این دانشجویان تبعه خارجی در ایران ایرادی ندارد. فکر نمی‌کنم که دانشگاه ها دانشجو جذب نکنند؛ چرا که بسیاری از دانشگاه‌ها بدون کنکور هم در برخی مقاطع تحصیلی پذیرش دارند.

اعزازی در پاسخ به خبرنگار ایونا مبنی بر اینکه، برخی از دانشگاه‌ها برای رشته معماری تنها ۲۵ نفر ظرفیت دارند، چرا این ظرفیت در دانشگاه‌های عالی رتبه افزایش نمی یابد، گفت: انشاا… مجلس یازدهم این کار را پیگیری می‌کنند و این مشکل حل می‌شود.

خبرنگار: نسترن شاکر