استاندارد کالا احترام به حقوق مصرف کننده ایرانی است
استاندارد کالا احترام به حقوق مصرف کننده ایرانی است

مهدی کریمی تفرشی- عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران

استاندارد از پایه‌های استوار علم است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقش بسزایی دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت تلاش کرد تا به فن‌آوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد. حمایت از تولید و سرمایه ملی تنها در سایه توجه به تولید و ارایه خدمات با کیفیت و استاندارد میسر است.

استاندارد، شالوده استواری را برای پیشرفت و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم می‌سازد.

اندیشه تشکیل سازمان بین‌المللی استاندارد در چهاردهم اکتبر سال ۱۹۴۷ در نشست رؤسای مؤسسه‌های استاندارد بیست و پنج کشور در لندن شکل گرفت که مقر این سازمان در ژنو است؛ از سال ۱۹۷۰، چهاردهم اکتبر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شد.

سازمان ملی استاندارد ایران وظیفه تدوین استاندارد ملی در بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن، ارتباطات، موادغذایی و… را بر عهده دارد و برای حصول اطمینان از رعایت اصول استاندارد در فرآیندهای تولید کالا در کشور، از خط تولید کارخانه‌ها نمونه برداری می‌کند و در صورت لزوم، کالاهایی را به عنوان نمونه از بازار خریداری و آزمایش می‌کند، تا میزان تطابق آنها را با استاندارد تعیین شده بررسی کند.

مصرف کالاهای دارای نشان استاندارد، در زندگی مردم نقشی اساسی دارد و این مهم رسالت استاندارد و تولید کنندگان را سنگین‌تر می‌کند.

استاندارد سازي با کاهش ضایعات، نوسازي و توسعه فن آوري، ایجاد تعهد در کارکنان و توجه به آنان، استفاده از استعدادها، ایجاد انگیزش و توجه به تغییرات می‌تواند راهگشاي ارتقاي بهره‌وري و حمایت واقعی از تولیدات ملی کشورمان است

استاندارد کالا علاوه بر حفظ منفعت مصرف‌کننده استحکام صنعت و فن‌آوری را نیز به دنبال  دارد. با اجرای قوانین و مقررات استاندارد هزینه‌ها کاهش می‌یابد و روند تولید منظم می‌شود.

ضمن اینکه با تولید کالای دارای کیفیت و بسته‌بندی مطلوب، رضایت مصرف‌کنندگان نیز جلب می‌شود. تولید محصول استاندارد هزینه‌های تولید و ضایعات را کاهش و قیمت را در بازار به نحو مناسبی تنظیم می‌کند و صرفه اقتصادی ایجاد می‌کند.

نباید اجازه داد کالاهاي بدون کیفیت وارد بازار مصرف شده و باید آنچه در بازار وجود دارد کالاهاي استاندارد باشد تا مردم در انتخاب دچار مشکل نشوند.

اداره کل استاندارد در زمینه تولیدات داخلی با انجام طرح‌هاي مختلف بر کلیه فرآورده‌هاي صنعتی تولید داخل نظارت کامل دارد.

در زمینه واردات نیز با زیر پوشش قراردادن کلیه کالاهاي صنعتی وارداتی، از ورود کالاهاي بدون کیفیت و غیر ضروري جلوگیري می‌شود.

به علاوه استانداردهایی که به “مدیریت کیفیت”  موسوم است فقط به نتیجه محصول نهایی بسنده نمی‌کند، بلکه یک خط تولید را از ابتدا تا انتها زیر نظر می‌گیرد.

هر کشور درحال توسعه، که افزایش و بهبود ظرفیت‌های صنعتی را در رأس برنامه‌های خود قرار داده باشد، می‌یابد که استاندارد کردن شاخص‌های تولید و خدمات و همچنین سنجش و کنترل کیفیت محصولات را در راس برنامه‌های توسعه قرار دهد.

در کشور ما نقش استاندارد در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نیز پررنگ است چراکه اگر در تولیدات داخلی به این موضوع توجه کافی شود سطح کیفی محصولات به طور حتم ارتقا می‌یابد که این امر مصرف کننده را ترغیب به خرید کالای ایرانی می‌کند.

سرمایه‌گذاری در حوزه استاندارد و اجرای دقیق استانداردها در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی امری ضروری به نظر می‌رسد که زمینه‌ساز رشد اقتصادی در کشور نیز خواهد بود.

با تولید محصولات با کیفیت و منطبق بر استاندارد اطمینان مصرف کننده جلب می‌شود به خرید کالای ایرانی ترغیب و کمتر به سمت مصرف کالاهای غیر ایرانی می‌رود.

 

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز