احداث باغ از هسته‌های دور ریز میوه
احداث باغ از هسته‌های دور ریز میوه

اولین باغ هسته‌های دور ریز میوه مصرفی خانگی در منطقه ۲۲ احداث شد.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، سیده زهرا طالبیان، مدیر سرای محله آبشار درباره هدف از احداث باغ هسته‌های دور ریز میوه گفت: شهروندان می‌توانند از زباله تَر استفاده بهینه داشته باشند و آن را به دل طبیعت برگردانند. هدف ما به صفر رساندن پسماند خانه، محله و به زودی منطقه است. وقتی که ما از دیدن، بوییدن و خوردن میوه‌ای لذت می بریم، برای شکرگزاری از این نعمتی که خداوند به ما داده است، حداقل وظیفه‌ای که داریم این است که هسته آن را به خاک برگردانیم تا حتی اگر به میوه تبدیل نشود به خاک تبدیل شود.

طالبیان درباره آغاز فعالیتش در حوزه محیط زیست به سال ٩٣ و حضورش در مرکز بازیافت زباله آرادکوه در کهریزک اشاره کرد و گفت: وقتی از نزدیک درباره نفوذ شیرابه زباله تَر به منابع آب‌های زیرزمینی و به خطر افتادن سلامتی کارگران بخش تفکیک زباله به انواع بیماری‌ها مطلع شدم، تصمیم گرفتم که تفکیک زباله را از خانه شروع کنم.

مدیر محله آبشار در ادامه گفت: امسال با شروع طرح کاپ در محله صدرا در منطقه ٢٢، تصمیم گرفتم برنامه‌ریزی‌های لازم را برای اجرایی شدن این طرح در محله آبشار به صورت داوطلبانه انجام دهم. برای این کار به اطلاعات و دانش بیشتری درباره انواع زباله‌ها، تفکیک و خشک کردن آنها داشتم و این کار را عملاً در منزل آغاز کردم.

طالبیان درباره انگیزه‌اش از تفکیک زباله که تولید و نگهداشت خاک بود اشاره کرد و گفت: در انجام تفکیک زباله خشک مشکلی نداشتم، اما با زباله‌های تَر، بوی تند و آلودگی آنها باید چه کاری انجام می‌دادم. تفاله چای، پوست محصولات جالیزی مثل خیار، گوجه، سیب زمینی، پیاز و حتی تخم مرغ را بصورت جداگانه خشک و از پودر آن برای خاک گلدان استفاده کردم. پسماند غذاها را فریز می‌کردم و پس از جمع آوری آنها، در فرصت مناسب برای حیوانات در دهکده مهربانی می‌بردم. با این کار، بوی بد مخزن زباله از بین رفت.

مدیر محله آبشار در ادامه توضیح داد: با شروع تفکیک زباله، تجربیات خود را با نمایش عکس و کلیپ و مستندسازی در فضای مجازی و در گروه فعالان محیط زیست منتشر کردم. شهروندان مشتاق به محیط زیست، در پاسخ به این کار، تصاویر و فیلم‌های تفکیک زباله منزل خود را برای من ارسال می‌کردند.
او تصریح کرد: تصاویر ارسالی در فضای مجازی، کانال تلگرام، واتس اپ و اینستاگرام سرای محله آبشار بازخورد خیلی خوبی را در آموزش تفکیک زباله از مبدا نشان می‌داد. ساکنان محله آبشار با اشتیاق در طرح شنبه‌های بدون پسماند شرکت می‌کنند و زباله‌های تفکیک شده را به غرفه بازیافت میدان تره بار محله تحویل می‌دهند و تصاویر خود را در گروه ارسال می‌کنند.

طالبیان درباره تفکیک زباله تَر و رسیدن به باغ هسته‌های دور ریز میوه توضیحاتی بیان کرد و گفت: با شروع طرح کاپ، تصمیم گرفتم هسته‌های دور ریز میوه را خشک کنم و در اواخر فصل پاییز و قبل از شروع سرما و اولین بارش برف، در دل خاک بکارم. موضوع را در گروه فعالان محیط زیست مطرح کردم و از آنها خواستم که هسته‌ها را جمع آوری کنند تا در فرصت مناسب برای کاشت آنها اقدام کنیم.
مدیر محله آبشار در ادامه گفت: با همکاری معاونت امور اجتماعی منطقه و با حمایت اداره اموربانوان منطقه، زمینی در بوستان چیتگر با دسترسی ٢٠٠ متری از جاده اصلی و در کنار حوضچه آب در مجموعه مدیریت پارک چیتگر، در اختیار ما قرار داده شد و ما توانستیم در روز ٢٩ آبان ماه سال جاری، ضمن رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ستاد مبارزه با کرونا، با حضور دارطلبانه تعدادی از فعالان محیط زیست و مدیران شهری، اولین “باغ هسته‌های دور ریز میوه” را احداث کنیم.

این بانوی فعال محیط زیست در پایان به کاشت ٣٠ نوع هسته میوه درخت‌هایی مثل خرمالو، زالزالک، گیلاس، سیب و سنجد در این باغ اشاره کرد و گفت: حدود یک تا سه سال طول می‌کشد تا این هسته‌ها به نهال تبدیل شوند و نیاز به مراقبت و آبیاری به موقع دارند. پس از رشد نهال‌ها، آنها را به پارک‌ها و کنار خیابان‌های سطح منطقه منتقل و به یاری خدای بزرگ، در طی سال‌های آینده، منطقه ٢٢ را پر از درخت میوه خواهیم کرد.

 

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر