آزمایش موفق واکسن کرونا در چین
آزمایش موفق واکسن کرونا در چین

مرحله اول آزمایش بالینی واکسن ویروس کرونا انجام شده و نتیجه آن نشان می‌دهد این واکسن بی خطر است و قادر است به سرعت باعث ایجاد مصونیت در بدن انسان شود.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، تیم تحقیقاتی چین دیروز جمعه با انتشار گزارشی در مجله پزشکی انگلیسی «لانست» تاکید کرد که مرحله اول آزمایش بالینی واکسن ویروس کرونا انجام شده و نتیجه آن نشان می‌دهد این واکسن بی‌خطر است و قادر است به سرعت باعث ایجاد مصونیت در بدن انسان شود.

تیمی به ریاست خانم دکتر «چن وی» عضو پژوهشگاه پزشکی نظامی فرهنگستان علوم نظامی چین این آزمایش بالینی را انجام داده است. واکسنی که در این آزمایش بالینی مورد استفاده قرار گرفت در واقع یک آدنوویروس بازسازی شده به عنوان حاملِ واکسن ویروس بازسازی شده کرونا بود.

این تیم ۱۰۸ داوطلب بزرگسال سالم بین ۱۸ تا ۶۰ ساله را به خدمت گرفتند که به دو گروه تقسیم شده و دوزهای متفاوت واکسن را تزریق کردند. طبق این گزارش ظرف ۲۸ روز پس از واکسیناسیون، واکسن در گروه‌های متفاوت مقاومت خوبی ایجاد کرده و واکنش و عوارض جانبی شدیدی نداشته است.

بنابر گزارش لانست خانم دکتر چن وی گفت: مرحله اول آزمایش بالینی نشان می‌دهد که واکسن ویروس کرونای بازسازی شده آدنوویروس ظرف ۱۴ روز باعث ایجاد پادتن‌های ویژه ویروس و سلول‌های تی می‌شود که این نتایج پیشرفت مهمی محسوب می‌شود.

با این وجود این دانشمند چینی تاکید کرد نتایج به دست آمده از تحقیقات واکسن کرونا را باید با احتیاط بررسی کرد و توانایی ایجاد ایمنی لزوما به معنای آن نیست که این واکسن می‌تواند در برابر ویروس کرونا از افراد محافظت کند.

نتایج این تحقیق حاکی از دورنمای بسیار خوبی برای آن است، اما تا مرحله دسترسی همه مردم جهان به آن هنوز راه نسبتاً طولانی در پیش است.

به نوشته مجله «لانست» تولید واکسن مؤثر راه حل بلندمدت برای پیشگیری و مهار ویروس کرونا است و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع واکسن کرونا در سراسر جهان در دست تحقیق و پژوهش است.

  • منبع خبر : مشرق نیوز